BývanieTechnika

Kompostovanie v kompostovači Sage: po pár hodinách práce prekvapí

Moderná domácnosť má už riešenie azda pre všetko. Kompostovanie je jednou z činností, ktorá sa teší veľkej obľube najmä v posledných rokoch. Môže za to propagovanie tejto činnosti a jeho významov. Cenné živiny totiž nekončia v koši. Uchovávame ich pre ďalšie využitie v prírode a najmä samotná príroda sa nám potom odvďačí zaujímavejšou úrodou, vitálnejšou rastlinou, a úsporou syntetických hnojív. Sú rastliny, ktoré ani nedosiahnu dobré vlastnosti bez pomyslenia nad kompostom a prírodným hnojením.

Sage kompostovač FoodRecycler

Kompostujte kdekoľvek a čisto, bez ohľadu na priestor

Kompostovanie sa dá aj v bytoch. Výhovorky ľudí z bytov na priestor, málo odpadu, alebo popieranie významu, nie sú na mieste. Spôsobov, ako odkladať kompostovateľné potravinové zvyšky a ako ich ďalej použiť, je viacero. Celkom iný level kompostovania a využívania potravinových zvyškov prinášajú moderné prístroje. Také ako je FoodRecycler od výrobcu Sage prekonávajú ešte celú spleť iných. Skladovať v jeho nádobe môžete kompost akokoľvek dlho. Ak dosiahnete potrebný objem 2 litrov a rozhodnete sa ho spracovať, prístroj zapnete a o zvyšok sa v priebehu pár hodín objaví v rovnakej nádobe. Výsledkom je substrát, ktorého je akurát tak do dvoch dlaní. Kompost prístroj dokáže zredukovať až o cca 80%.

Fungovanie kompostéra a pár zaujímavých faktov

Prístroj funguje na jednoduchom princípe zahrievania, mletia, odvlhčovania a chladenia. To všetko vo výraznej úspornej miere, keďže spotreba prístroja je aj na meraniach veľmi nízka. Na 4 hodiny prevádzky, ktoré prístroj potrebuje, aby z 2 litrov odpadu vytvoril sypký suchý substrát, je to pár eurocentov s prepočtom na ceny elektriny aj v súčasnú komplikovanú jeseň.

Kompostér je zariadením, ktoré si nevyžaduje žiadne úkony a ovládanie. Má jediné tlačidlo, ktoré ho dáva do chodu. Ak je počas chodu otvorené veko, prístroj sa pozastaví. Pod jediným tlačidlom je celá funkcia postupného spracovania. Jediný vymeniteľný a doplniteľný diel je zadný uhlíkový filter, ktorý je odporúčané vymeniť po značnom počte hodín prevádzky.

Dôležitá vlastnosť je čistota

Zásadnou výhodou celého prístroja je schopnosť kompostovať s maximálnou čistotou. Pri skladovaní kompostu, ktorý zbierate niekoľko dní, alebo týždňov, je možné nádobu zakrývať viečkom. Potom je možné nádobu vložiť do prístroja, ktorý z kompostu vytvára substrát. Celý tento proces je čistý. AK nepočíme ruky od zeleniny počas jej čistenia, po vložení kompostu do nádoby už neprichádzate do styku s nečistotou. Dokonca aj výsledný suchý substrát je čistý, bez obsahu vody a jeho možné veľmi ľahko prenášať a skladovať.

Výsledný substrát a jeho použitie

Substrát je veľmi výrazne zredukovaný pôvodný obsah. Potravinové zvyšky z ovocia, zeleniny, vaječné škrupiny, šupky, odrezky z húb a pod. sa mení na nepoznanie. Zmes je farebne aj veľkostne rovnomerná, tvrdá a suchá. Na dotyk zvláštna. Najmä ak viete, čo všetko s akými arómami ste uzatvárali pred stlačením tlačidla. Získate z neho produkt použiteľný do zeminy ako prísada, pre izbové, pokojne aj záhradné rastliny.

Skladovať sa dá dlhodobo počas roka v uzavretých nádobách, alebo igelitových vreckách. Poslúži tak v rôznom období roka. Stačí si ho odkladať na „horšie časy“. Zaujímavá technologická vychytávka je aj po stránke dizajnu a farby zaujímavá. Sivý dizajn pripomína pekáreň na chlieb, alebo fritovací hrniec.

Oficiálne stránky produktu: https://www.sagesk.sk/food-cycler  

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:Bývanie

Komentáre sú ukončené