BývanieVoľný čas

Bočné PVC plachty na altánok a terasu: prečo nad nimi uvažovať?

Otvorená terasa alebo altánok v bežnej domácnosti nie sú veľmi rozdielne od otvorenej terasy podniku niekde na rušnej ulici alebo pešej zóne. Nemálo terás a altánkov rieši, ako vytvoriť zadnú alebo bočnú stenu.  Najmä zdraženie materiálov nám znemožňuje priveľmi investovať a upustiť uzdu fantázii. Na niektoré zásahy je nutná mokrá stavebná práca, zručnosť a aj odvaha. Napríklad terasa podniku na pešej zóne si ani nemôže dovoliť uvažovať nad murovanou stenou a ďalšími zásahmi s ťažkými neskladovateľnými stavebnými materiálmi. Ani nezíska stavebné povolenie.

altánok a PVC plachta namiesto steny PVC plachty – zásteny tvorené priehľadnou, alebo farebnou fóliou, sú tou najlepšou možnosťou, ako riešiť závetrie, bezpečnosť, aj izoláciu tepla. PVC plachta má pritom unikátne vlastnosti, ktoré ocenia aj domácnosti. Najmä pre konečnú cenu a náročnosť práce.

Prečo PVC plachty namiesto murovanej steny?

Sú hrubé, odolné voči mrazom, dažďu, UV žiareniu, sú perfektne umývateľné a nekupujeme si ich len na jeden rok. Zvárajú sa z niekoľkých dielov, očiek a spôsobov zapínaní, prípadne s tunelom na spodku na zaťaženie tyčou. Objednať si ich môže ktokoľvek jednoducho tak, že pozná presné rozmery svojej stavby. O všetko ostatné sa postará výrobca. Hoci nás viacero výrobcov na Slovensku naučilo tieto plachty objednávať s nutnosťou privolania majstrov, na jvplusav.sk to prebieha trochu inak. Stavbu si zameriate sami, čo nie je nič komplikované a najmä podľa návodu to zvláda aj ten, čo netuší nič o stavbe a konštrukcii.

altánok a PVC plachta namiesto steny

foto: do altánku, ktorý je chránený, sa na zimu ukryť čokoľvek, čomu môže sneh a mokro ublížiť.

PVC plachty – bočné steny plné, alebo priehľadné majú dôležité funkcie, ktoré si niekedy uvedomíme až vtedy, keď si plachtu obstaráme. Nie len že chránia vnútorný priestor od dažďa, prejavov mrholenia, sneženia, či bočného vetra, dokážu nám v značnej miere zachrániť priestor aj pred vzdušnou vlhkosťou, prefukovaním lístia, prachu a iných nečistôt, alebo dokonca aj dotieravého hmyzu. Zásadnou vlastnosťou je, že nám do určitej miery dokážu udržať teplý vzduch, respektíve spomaľujú jeho únik z priestoru von.

Ako si PVC fóliu nainštalujete?

Objednávka PVC fólie podľa vašich rozmerov, nie je nič komplikované predovšetkým vďaka vyladenému systému výberu možností a dizajnov. Vyberať sa dá z niekoľkých rôznych typov konštrukcií. Napríklad absolútny základ, čistý altánok zložený len z podpier bez zábradlí, je hneď prvým možným riešením, na ktoré sa dá plachta inštalovať a nesie označenie typu R1. V základe je nutné vybrať si ten najbližší z nich a presvedčiť sa, či neexistuje aj niektorý oveľa bližší. Niekoľko dôležitých zásad k inštalácií PVC plachty by sme zhrnuli do nasledovných bodov:

  1. Ideálne je, ak máte pomocníka, ktorý pomôže pri napínaní novej rozbalenej plachty a pri vymeraní stredu a okrajov. Ak ste správne merali a dávali do objednávky správne údaje, dorazí plachta, ktorá má dostatok priestoru na uchytenie očiek. Napríklad pomocou turniketov, ktoré sa upevňujú na konštrukciu a na turnikety sa následne zapína plachta.
  2. Základom je správna výška na hornom tráme a uchytenie stredu. Následne postupné prechádzanie do strán tak, aby každé jedno uchytenie na tráme bolo dostatočne, no nie príliš silno, napnuté.
  3. Z nástrojov je dôležitý aku skrutkovač, zásoba malých skrutiek do dreva so strednou hlavičkou. Na jeden turniket stačia dve skrutky. Ceruzka pomôže s vyznačením a meter je stále dobrým pomocníkom. Samozrejme, bez rebríka je komplikované pracovať vo výške horných trámov.
  4. Po napnutí plachty je možné do spodného tunela vložiť rovnú drevenú tyč, ktorých je v rôznych hobby obchodoch dostatok, prípadne tyč kovovú. Ak máte zapínanie na remienky z hora, dá sa plachta ľahko rolovať, čo prepustí dnu viac vzduchu.

Niekoľko zásadných postrehov, prečo je PVC plachta dobrý nápad:

Plachta, ktorá tvorí bočnú stenu, umiestnená na drevenej stavbe opatrenej vhodným náterom, predlžuje životnosť všetkého vo vnútri stavby. Znižuje vlhkosť, mieru poškodenia vetrom, dažďom, snehom, či prachom na zariadení, napríklad na kuchynkách, chrómovaní liniek, záhradnom nábytku, textilu a pod.

Ak plachta chráni priestor pred osami, skôr si vychutnáte sladené nápoje, ovocie a pod. V neposlednom rade zostáva zásadným faktom to, že pomocou plachiet je možné z altánku spraviť zimnú záhradu na zimné mesiace. Zimovanie rastlín, alebo len skladovanie tých, ktoré by inak neprežili v priamom mraze vonku. Priehľadné PVC plachty prepustia dostatok svetla a ak máte zabezpečený priestor na spodku kvôli prízemnému mrazu, je to výhoda sama o sebe.

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:Bývanie