televízia

Gurmáni ulice, relácia na JOJke o jedlách a troch chlapoch

Názor: JOJ predstavila gastronomickú reláciu Gurmáni ulice. Prišla so zaujímavým konceptom, ktorý sa zaujímavou formou snaží prezentovať jedlá, novinky a ojedinelosti. Hoci relácia vyvoláva dojem, že trojica moderátorov len prechádza a všetko majú pod nosom jeden stánok za druhým, v skutočnosti je za tým cielené hľadanie a nakoniec zostrih. Trojica Ludvík Bagin, Michal Nemtuda a Jaro Slávik navštívili Vianočné trhy 2017.

Gurmáni ulice

Trojica, na ktorú sa nám ťažko zvykalo a zle pozeralo sa pokúšala o zábavný ale aj odborný prínos k sondáži gastronómie Vianočných trhov. Škoda len, alebo nevedno prečo, nie cez Vianoce, ale tesne po Troch kráľoch. Relácia, ktorá by bola ideálna práve v predvianočnom období je teraz len prehľadom toho, čo bolo na jedných konkrétnych vianočných trhoch. Tie, ako je nám už známe, posledné roky prichádzajú s čoraz väčšími inováciami. Tie nemajú veľa spoločného s Vianocami, avšak stále vieme oceniť gastronómiu ako takú.

Nová tvár, stará tvár, aj jedna omieľaná

Zdá sa nám, že relácia je jednou z tých, ktorá je otváracou bránou pre niekoho neznámeho. Michal Nemtuda, celkom nová tvár so svojským štýlom, ktorá nedá a nedá tú šiltovku z hlavy ani v podniku len preto, že je to jeho štýl, sa reláciou dostáva do povedomia bežného televízneho diváka. Hejtovať niekoho štýl nie je správne, to vieme. Aj keď je vám protivný, lebo prezentuje niečo, čo sa hodí na černošského rappera z Brooklynu. Po dlhšej dobe od Pošty pre teba sa stretávame aj s Ludvikom Baginom, ktorý zatiaľ pôsobil v rôznych umeleckých sférach, na Rádiu FM, či v stand up comedy. Jaro Slávik však je z televíznej obrazovky pomerne známy. Môže za to do zbláznenia reprízovaná séria talentových šou v ktorých sa už nikto nevyzná, ktorej sérii práve JOJ vysiela reprízu a čo má od toho čakať.  Chýba im žena. alebo hosť, ktorého vystavia otázkam a testu chutí.

Televízny spot, nepočúvateľný ako obyčajne

Reláciu propagoval televízny spot, ktorý prekvapil už svojim úvodom. „Traja slovenskí gurmáni…“ o ktorých sme ani nevedeli, že sú gurmánmi, ako inak, uvedení tým hlasom, ktorý zvykne relácie TV JOJ vyhlasovať  nezameniteľným naťahovacím spôsobom a dodávať, že len na JOJke je to najväčšie, najlepšie, najúžasnejšie. Hlas, ktorý znie skôr odpudzujúco a niekedy trápne vôbec nepôsobí tak lákavo, ako si televízia myslí. Predlžovanie niektorých slabík je tak strašne nelogické a podivné, že sa video dá s lepším pocitom pozerať bez zvuku. Po vložení na stránky totiž aj tak zvuk nejde, takže je problém vyriešený.

Formát relácie je však napriek uvedeniu a obsahu skvelý. Dalo by sa z neho spraviť niečo, čo by sme si pozreli aj opakovane, aj keď pilotný diel nenadchol. Rovnaké relácie z Talianska nakoniec vystrelia inak aj preto, že druh pouličnej gastronómie je tam iný. Bohatší. Street food kdekoľvek mimo Slovenska má čo ponúknuť.

Relácia ako formát predsa len zábavný, môže byť zaujímavá. Najmä keď bude aktuálna a prinesie reálne miesta v čase. Gurmáni z ulice znamená, že navštevujú miesta na ulici. Po trhoch tak zostáva Miletička, Obchodná ulica v Bratislave, alebo vyraziť na turistické miesta s ich lokálnymi zaujímavosťami. Možno do Skalice na trdelníky a na rôzne pešie zóny do významných miest. Nápadov je veľa, ale možno tých miest pre vyplnenie relácie nebude tak veľa.

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:televízia