reštaurácie

Ochutnávame Slovensko: Food Court v Galéria Mlyny

Galéria Mlyny je najznámejšie miesto Nitry z pomedzi všetkých miest hneď po Agrokomplexe a Zobore. Kým prvé dve poznajú všetci Slováci, Mlyny pozná zväčša ktokoľvek z nitrianskeho okresu. Tak ako býva zvykom, veľké nákupné centrá sa snažia sústrediť bežné reštaurácie do jedného poschodia, či len úseku, aby bol dopyt návštevníkov pokrytý na jednom mieste, rovnako ako skladové, chladiace, či servisné časti so sústavou rozvodov, vzduchotechniky… atď. Navštívili sme opakovane Food Court Galéria Mlyny.

Nitra mlyny food court

Poloha a dispozície

Za jedlom sa v Mlynoch prichádza na druhé poschodie. Približne šestica predajcov hotových predpripravených, aj priamo pripravovaných jedál v sebe miesi typickú zmes čínskych jednotvárnych jedál, slovenských škvarených jedál, typických slovenských jedál, hipsterských sendvičov a burgerov, a ďalších zmiešaných druhov jedál. Prevádzka McDonald’s sa ako zástupca známych medzinárodných sietí nachádza celkom na prízemí. Za miestnymi Food Court reštauráciami sa nachádza kino, čo je výhoda, pretože sa tak dá počkať na film pri jedle. Pred four courtom sa nachádza „Tuli court“ ako sme nazvali plochu so sedacími vakmi, často obsadené mladými. V čase poslednej návštevy obsadené hlučnými rómskymi deťmi, ktoré necítili potrebu krotiť agresivitu. V sobotu sa pri ponáhľaní nepozeráte na deti, ale mierite za rýchlym jedlom a to vie toto miesto vyriešiť.

Galéria Mlyny a opakované sklamanie

Ako jednoducho môže začať podnadpis, aby naznačilo nasledovný obsah. Januárová návšteva tohto miesta priniesla obzvlášť zlý zážitok. Čínske bistro naservírovalo jedlo, ktoré vyzeralo síce dobre, no po pohrabaní v mäse prekvapil kus drôtenky. Nevedno od čoho všetkého, ak si spomeniem na sajrajt, aký zväčša v drôtenke býva, mohol byť tento vykúpaný kúsok. Vymenené jedlo za iné mladým možno len slovenčine neznalým personálom bez štipku ľútosti, ospravedlnenia, alebo len gestom očí, už bolo iné, no nedôvera zostala. Ak mám pravdu povedať, skôr som mal sto chutí s celým tanierom pôvodne urobiť niečo iné, ale žijeme v civilizovanej krajine.

Prevádzka bližšie ku kinám nám počas februára vedela naservírovať zvýhodnenú ponuku dňa, aj z jedál pripravených. Kuracie stehno pečené aj tlakovou metódou, chutné. Len na druhý krát neskôr sa im podarilo načerpať šťavu na poliatie ryže z celkom inej nádoby celkom iného mäsa, nie kuracieho, čo spôsobilo mix chutí. K úplnej spokojnosti tu chýbal úsmev.

Posledná sobotná návšteva dala šancu prevádzke s burgermi, ktorá burgery nerobí. Prilákala síce na  ponuku burgerov, no pri lepšom pohľade a až na upozornenie personálu, si všimnete, že sú prečiarknuté. Tabuľa a upozornenia, ktoré pritiahnu pozornosť ľudí, by pritom mali byť zahalené, alebo skryté, nahradené aktuálnymi. Burgery v našom výbere teda nahradili iné jedlá. Aj sklamaní, že ťahák ponuky nevyšiel, zvolili sme si v páre rovnaké jedlo. Takzvané Mexiko s ryžou však bolo nakoniec veľmi zlou voľbou. Rovnaké jedlo a predsa nerovnaké množstvo jedla na tanieri. Jeden z tanierov niesol odtlačok mastného palca na okraji a ryža na oboch tanieroch bola v zúfalom stave. Jeden z tanierov mal ryžu zvláštneho tvrdého skupenstva. Biele zrnká zmenené na sklené, tvrdosťou aj svojou priehľadnosťou. Nejedlá ryža pôsobila akoby vôbec ryža ako príloha nebola v prevádzke na odbyt niekoľko dní. Jedlo, ktoré nechutilo a bolo sklamaním už i bez tak šialene príšerného dňa, sme sa rozhodli neriešiť, pretože hoci by si prevádzka aj zaslúžila rozruch, rozhodli sme sa neznechucovať si tento deň. Sily mocné nadpozemské mali ale iné plány. Hlad a potreba rýchleho nasýtenia sa mohli vyriešiť nákupom potravín, keby sme nemerali cestu ďalej. Preto sme sa zastavili vo vedľajšej čínskej reštaurácií na inšpiráciu po niečom zaujímavom a malom. Po náleze dôvodu, pre ktorý si hostia neustále prinášali tácku z iných stánkov, nám je jasné, ako veľmi sa reálne starajú o čistotu tácok. Dochytané, mastné tácky s nalepenými cestovinami a ryžou zospodu sú ešte nič v porovnaní so žuvačkou z niekoho úst, ktorú si nikto pri umývaní, alebo len letmom utieraní nevšimol.

Nitra mlyny food court

Hoci už máme skúsenosti z Food Courtov z bratislavskej Eurovea, alebo iných, najhorší stav príborov sme našli tu. Žiaľ, aj keď sa zdá, že som naložil priveľa, je predsa nemožné, aby ste si pred jedlom toľko leštili príbor. Alebo sa na to vykašľali, lebo v ten deň už toho máte dosť. Príbory čínskeho bistra boli zlý vtip. Rozhádzané, neurčité, rôzneho druhu na jedinej pološpinavej tácke. Príbory burger predajne pri pokladni s dostatkom lyžíc, ale nedostatkom vidličiek a nožov. Chýba nám radosť z práce, slušnosť, pozdrav, milý úsmev, poprianie krásneho dňa. Úsmevu sme sa pri piatich návštevách dočkali pri kuracích stehnách a porciovanej pizzy. Fráz zdvorilostnej komunikácie sme sa nedočkali nikde. Je to škoda. Veľa krát na to priestor je. Napríklad keď prichádza veľká partia ľudí, tým pádom veľká objednávka a záujem o to, čo v ponuke je. Ale aj dvojica ľudí, ktorá pozdraví a hľadá v ponuke. Aj na otázku „Niečo piť“? by ste neraz chceli odpovedať „Áno“, ale neviete z čoho si vybrať a koľko to stojí.

Tipy na zlepšenie:

Z časti trúfalý a netradičný dôvetok je z časti súhrnom tipov na zlepšenie, v realite však vystihnutie toho, ako dosiahnuť lepší výsledok.

  • Zlepšenie čistenia tácok a príborov je nevyhnutné. To, ako veľmi mastné taniere servírujú ľuďom, je z časti skrývané jedlom.
  • Postupy v kuchyni sú čínskeho bistra zrejme nebudú tak precízne, ako by sme očakávali, keď spojené vlákienka drôtenky nájdete v jedle a nevšimnú si to ani počas miešania, alebo nakladania. Drôtenka v črevách? No Zbohom! Byť v Amerike, som bohatý.
  • Zlepšenie prístupu ľudí by urobilo veľa. Žiaľ sme na Slovensku, kde stále mnohí cítime nejaké krivdy, alebo len necítime dôvod na úsmev. Daruj úsmev, získaš viac.
  • Čistota celkovo dotvára všetok ostatný imidž. Keď nie prevádzky, sú prasatami ľudia, ktorí zabudli, že si po jedle odnášajú tácky sami. Možno, keby to bolo na tanieroch napísané, odnášali by si ich. Ale to by museli jedlo dojesť a nápis tak bolo vidieť. Naša posledná ryža by taký nápis stále zahaľovala.

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:reštaurácie