novinky

Čakám Na Platbu – podvodný spam a vydieranie hackerov ignorujte

Azda ani nie je slovenská emailová schránka, ktorú by nepostihlo spamovacie šialenstvo podvodníka zo zahraničia. Ten, aby vôbec dokázal použiť naše stredoeurópske špeciálne znaky a mäkčene, musel správu napísať v kóde. To je viditeľné v náhľade emailov. Mnohým dorazila správa s predmetom „Čakám Na Platbu“ a ak si email pozriete, zistíte, že vás vydiera o nemalú sumu. Či už je to 700 eur, alebo ako teraz 1300 EUR, vždy je to poriadny balík, ktorý chce údajný hacker poslať cez BitCoin.

Čakám na platbu spam

To preto, že ak nezaplatíte, všetkým vašim priateľom tento hacker pošle fotografie, ako sledujete stránky pre dospelých. Sú ľudia, ktorí tomu môžu uveriť, nakúpia antivírus, sú vyľakaní a volajú známym. Ktokoľvek viac zdatní v počítačoch pritom nemusí ani veľmi rozoznávať podvodníka. Stačí ak má ako taký prehľad a vyhľadá si už medializovaný prípad na inom mieste.

Je tento email v niečom reálny?

Nie je sa dôvod obávať. Ak ste email dostali, netýka sa vás. Prichádza na slepo. Je mu jedno kam príde. Jeho účelom je trafiť nejaké schránky a aspoň nejaké percento ľudí, ktorí mu môžu uveriť. Podobné emaily sa pohybujú celé mesiace, či už roky. No práve teraz udierajú vo veľkej sile. To môže priniesť zlepšenie filtračných nástrojov a tiež väčšiu osvetu, ktorá sa možno doteraz nepodarila. Reálny však nie je.

  • odosielateľom nie je hacker. Len šikovný špekulant, ktorý vie nastaviť emailové servery tak, aby odchádzali z existujúcich či vymyslených schránok ním nastavené správy.
  • slovenčina je lepšia ako v minulosti, no stále pokrivkáva.
  • nemá záznam ničoho, žiaden strach. Žiadna infekcia nie je. Antivírus si pokojne kúpte. Ale nie preto, že by ste boli infiltrovaní. Nie ste.
  • Ako píše hoax.sk, nemá zmysel toto vydieranie hlásiť polícii. Neurobila by nič, pretože rovnako naša, tak ani česká, či poľská polícia by k ničomu skrátka nedospela.

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:novinky