služby

Audioknihy sú riešením pre tých, čo nestíhajú čítať. Ako ich kúpiť?

Knihy nie sú na ústupe, ako sa hovorievalo. Stále sú populárne a populárnejšie sú čoraz viac aj audioknihy, knihy, ktoré sú predčítané známymi osobnosťami, alebo len dobre počúvateľnými hlasmi. Ich jedinečnosť je v tom, že hoci túžite po konkrétnej knihe a chcete poznať jej dej, nemusíte bezprostredne sami čítať a tráviť čas namáhaním očí. Ako sa to vezme.

Audioknihy a počúvanie

Pre niekoho neoddeliteľná súčasť zážitku z knihy, pre iných námaha pre ktorú ich odrádza čítanie samotné. Audio knihy sú preto voľbou pre tých, ktorí žijú uponáhľaný život, chcú využiť čas v zápche, keď si môžu vypočuť časť z tejto knihy, alebo si chcú pred spaním nechať znieť zo slúchadiel pokračovanie „rozpočúvaného“ príbehu. Spôsobov a miest, kde sa dá využiť audiokniha, je mnoho.

Audioknihy sú skutočné knihy, len ich nemusíte čítať

Kníh, ktoré sa dostanú do predčítanej audiopodoby, je pomerne dosť. Vydavateľstvo IKAR svoju sériu kníh nazýva KNP – Knihy na počúvanie, kým iné vydavateľstvá ich priamo nazývajú audioknihami, či audiobookom. Rovnako aj ich podoba môže byť rôzna. Pôvodne šlo o zvukové CD, ktoré však veľa krát piráti v myšlienke, že „pomáhajú“ spoločnosti, zavesili na internet verejne. Pri takomto správaní sa pirátskej scény však výrazne práve oni poškodili knižný priemysel, najmä  pre nevyčísliteľnosť škôd, ktoré vešaním kníh na internet spravili. Moderné riešenie, ktoré sa objavuje aj na Slovensku, je limitovaný, alebo časovo obmedzený prístup ku knihe v rámci online obsahu. Spôsoby, ako sa dostať ku audioknihe sú rôzne. Avšak platí, že do zvukovej podoby sa nedostávajú všetky knihy. Len niektoré, kde to povoľujú licencie, obmedzenia, trh, autor samotný, alebo rôzne okolnosti.

Najlepšie príbehy do vašich uší

Riešenie na audiolibrix je zaujímavé tým, že sprístupní audioknihy pomocou aplikácií pre iOS alebo Android. Kupujú sa rovnako ako v klasickom eshope. U každého predajcu je dobré sa informovať, či ide o zakúpenie, alebo dočasné zakúpenie. Pri dočasnom je časová doba, počas ktorej je obsah prístupný. Následne sa zablokuje.

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:služby