zamyslenie

Alza vám ani osobný odber zadarmo nedá a ešte zožerie nervy

TEST A HODNOTENIE: Niekoľko krát sme sa pokúsili objednať si tovar v najznámejšom obchode s elektronikou na Slovensku. Žiaľ nikdy sme sa nedopracovali k cene, ktorá by bola tá, ktorú si nájdeme v cenníku. Ak totiž nájdete DVD 100 kusov a chcete si ich poslať domov, alebo prísť osobne, vždy počítajte, že zaplatíte viac. Obchod láka na dopravu zadarmo. Na hlavnej stránke vás o tom informuje grafika, ktorá vyzerá ako súčasť obchodu. V reklame v televízii tiež počuť, že doručenie je zadarmo. Avšak nejde o súčasť webu, dizajnový prvok, ale reklamný banner. Po kliknutí sa dozviete, že Alza vám poštovné ponúkne pri nákupe nad 40 EUR a platbe vopred, čo je pritom absolútny štandard pri vysokom percente obchodov na Slovensku. Dostať tovar v menšej sume do svojich rúk za cenu, ktorú na stránkach nájdete je nemožné. Skúšali sme to pri 10 rôznych kombináciách. Ak nedosiahnete 40 EUR a nenakúpite tak niečo, čo pritom nechcete, neexistuje šanca.

Alza doručenie

Poplatok 1 EURO za osobné vyzdvihnutie

Pri pokuse objednať tovar napríklad v cene 28 EUR máte na výber doručenie tovaru aj na pobočky Alza, avšak stále tam svieti smiešne, ba priam absurdné 1 EURO. Zväčša toto obchody zavedú v prípadoch, kedy si ľudia objednávajú presuny a predajni vznikajú náklady. Lenže práve tieto náklady vytvoria v konečnom dôsledku rozdiel a nedôveru, pre ktorú sme si tovar objednali v obchode s neznámym názvom, ale dobrými hodnoteniami. Ak ste si zvykli tak ako my na možnosť objednávky lacno a v garantovanej cene, bezplatné doručenie už neexistuje a poštovné zadarmo nad 40 EUR je len teraz propagovaná zrejme novinka.

foto: pohľad do faktúry (roky 2016, 2017)

Akýkoľvek pokus poslať si zásielku do predajne na osobné vyzdvihnutie tovar končí rovnakou fakturovanou položkou za 1 euro. Vždy. Napríklad aj vtedy, ak si objednávate balíček nových DVD za 8 eur, alebo router za 16 alebo práčku za oveľa vyššiu sumu. Nejde o poplatok obsiahnutý v cenách, čo pôsobí ako psychoefekt známy z amerických eshopov, kde sa pri nákupe nabaľujú poplatky (TAXes a príplatky) a mení sa tým aj cena. Euro je malá suma, ak si však v rámci Bratislavy zákazník vyberie konkrétny obchod, pretože ponúka rovnaký Router v rovnakej cene ako inde, až v košíku zisťuje, že výhodným bol ten druhý obchod a nie obchod so zeleným ufónom.

Spôsoby doručenia vás vlastne ani nepustia

Dostať tovar do svojich rúk môžete osobným odberom. Zaplatíte EURO. Nejakým bratislavským Messengerom, ale táto možnosť sa neustále objavuje ako nedostupná pri objednávke za 12 EUR, za 14,99 EUR, za 32 EUR a mnohých iných. Ak ani jediná možnosť nedovolí aktivovať možnosť bratislavského kuriéra, potom čo tam hľadá? Zbytočné zdržanie a skôr vytáčanie zákazníka však nekončí.
Cena doručenia, ktorá je označená ako najvýhodnejšia, je vo výške 3,38 EUR. Je to smutné, keďže bežne v obchodoch nájdeme doručenie kuriérom pokojne už pri sume 1,2 EUR. Najvýhodnejšia cena jedine ak v rámci Alza.sk. Čo prekvapuje, objednávame v nedeľu a najbližšie doručenie zobrazuje až v stredu. V menšom obchode s mením názvom nám garantujú doručenie do utorka. Na MALL.sk nám tiež doručenie garantujú oveľa skôr a osobne si môžete prísť po tovar bez poplatku.

Dnešná recenzia pozostáva z reálnych skúseností z dňa 1. mája, 16. apríla, a 14. apríla 2016. Vo všetkých prípadoch sa konalo sklamanie z nemožnosti získať cenu, ktorá je v cenníku. Aj vzhľadom k výške poštovného sa niekoľko krát opláca nákup v podstate kdekoľvek inde.

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:zamyslenie

Komentáre sú ukončené