Tlačové správyVoľný čas

Vedenie mladých k futbalu nie je len o cene výstroje a kopačiek

Podpora športu má rôzne podoby. Rovnako tak ako zo strany organizácií a škôl prebieha rozvoj talentovaných ľudí, prebieha ďalšia podpora zo strany rodičov. Vidieť v mládeži záujem o šport znamená príležitosť. Rodičia sa pri rozhodovaní a plánovaní investície do športu svojich deti a mládežníkov môžu stretávať s hneď niekoľkými otázkami. Veľmi podobne sú na tom dospelí hráči so záujmom o hru. Skĺbenie tréningov s prácou a stránka nákladov.

Deti futbal výstroj

Finančné náklady výstroje sú investíciou

Mnohé organizácie, a aj rodičia sa zaujímajú o náklady spojené s futbalom. Sú poplatky za registráciu, členstvo v klube, výstroj a kopačky. Zabezpečenie financií na tieto výdavky a zhodnotenie, či je futbal finančne udržateľný, môže byť pre rodičov dôležitou úvahou. Investícia do športu detí a mládeže sa vo všeobecnom meradle vypláca. Kvalitná výstroj a kopačky, nech už sú to značkové kopačky Nike, alebo kopačky bez akéhokoľvek loga, sú len nástrojom. Rozhodujúci je záujem samotného dieťaťa. Je to o jeho motivácii a zápale, ku ktorým možno prispieť aj prístupom a podporou zo strany rodičov.

Výsledkom nemusí byť prvá liga, alebo reprezentácia v rámci národného mužstva. Šport má viacero stále profesionálnych úrovní. Veľa dáva po fyzickej stránke, zlepšuje kondíciu, sústredenosť, zmysel pre tímovú hru a má aj ďalšie prínosy, ktorým sa ešte budeme venovať. Investovanie do rozvoja športových schopností nijako neukracuje detí od trendovej zábavy, ktorú dnes tvoria mobily a ďalšie technológie. Takáto mládež nezostáva bokom, keďže ani futbal nie je jedinou výplňou dňa. Paradoxne skôr pre lepšiu kondíciu, organizáciu času a disciplínu zvládnu pokryť viac trendov, aj vrátane všeobecných súčasných trendov. Veď z futbalistov stále nie sú spoločenskí outsideri. Práve naopak.

Čas a rovnováha medzi inými povinnosťami

Futbal môže vyžadovať pravidelné tréningy, zápasy a turnaje, čo si vyžaduje investíciu času nielen zo strany detí, ale aj zo strany rodičov. Rodičia sa môžu obávať, či budú schopní zvládnuť tento časový záväzok a zosúladiť ho s ostatnými povinnosťami svojho dieťaťa aj rodiny. Dilemou rodičov môže byť úvaha nad mierou následným výkonom a záujmom o školu. Zabezpečenie rovnováhy medzi futbalom a školou je dôležité, aby sa deti mohli rozvíjať nielen športovo, ale aj v rámci vzdelania.

Deti futbal výbava

Prečo deti a mládež podporovať v aktívnom futbale?

Kúpiť deťom loptu a nechať ich doma na trávniku je síce spôsob, akým deti v ich koníčku podporovať. Rozvoj schopností a dotiahnutie možno viditeľného talentu na inú úroveň si však žiada o trochu viac investície. Pomýšľať na to, prečo motivovať a venovať sa vôbec silnejšiemu prepojeniu záujmov vášho dieťaťa, či mládežníka, má niekoľko výhod. Sú to predovšetkým:

  • Fyzická aktivita pre deti: keďže ide o pohybový šport, vyžaduje aktívny pohyb a koordináciu. Zo stoličky alebo od mobilu sa hrať nedá.
  • Tímová spolupráca: Futbal je tímový šport, v ktorom hráči musia vzájomne spolupracovať, komunikovať a strategicky plánovať. Každý hráč na ihrisku má svoje úlohy a zodpovednosti, a kopačky mu pomáhajú plne sa angažovať v kolektívnej hre a podporovať svoj tím.
  • Rozvoj zručností: Hranie futbalu s kopačkami umožňuje deťom rozvíjať technické zručnosti.. S každým tréningom a zápasom sa môžu futbalisti a futbalistky stávať zručnejšími a sebavedomejšími.
  • Kondička a zdravotná stránka: v neposlednom rade hovoríme aj o kondičke, zdraviu a minimalizovaniu chorôb a deformácií pre nezdravú životosprávu, či slabý pohyb.

foto: r-gol.com, WhPr.

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:Tlačové správy