Voľný čas

Usporiadajte útulnú jesennú párty a rozlúčte sa s letom vo veľkom štýle

August a blížiaca sa jeseň sú ideálnym časom na grilovačky. Noci nebývajú dusné, prázdniny sa končia a nástupom detí do škôl, či v rámci rozlúčky s letom dostávame ešte viac chuť stretávať sa s rodinou a priateľmi pri dobro jedle. K dobrej a najmä úspešnej grilovačke neodmysliteľne patrí hoci len základné plánovanie. To, vďaka ktorému sme si istí načasovaním mäsa v marináde, ale aj to, ktoré zaistí, že nebude nič chýbať. Altánky, prístrešky, ale pokojne aj voľné priestranstvo so skladacím grilom a vreckom uhlia môžu byť priestorom, ktoré bude na chvíľu patriť vám a rodine. Svoj zmysel však pri plánovaní grilovačky majú aj na prvý pohľad jednoduché otázky.

Jednoduché pätoro poriadnej grilovačky

Grilovanie je v niektorých kultúrach spoločenská až kultúrna udalosť. Prisudzuje sa mu napríklad v Turecku na toľko dôležitý význam, že mnohé novostavby v bytoch majú na balkóne grill so spoločným dymovodom. Aj v našich končinách je grilovačka spoločenská udalosť, alebo minimálne príležitosť na stretnutie. Na to, aby grilovačka bola grilovačkou potrebujeme jednoduchých päť ingrediencií.

grilovanie a garden party

  • Priestor (vrátane toho časového)
  • Potraviny na grilovanie (vrátane všetkých prísad, šalátov, nápojov…)
  • Dostatočnú zásobu uhlia, brikiet a podpaľača
  • Samotný grill s nástrojmi, alebo jeho alternatíva
  • Ľudí, pre ktorých jedlo pripravujete

Bude na čom sedieť?

Grilovacie párty na stojáka zväčša zachytíme v amerických filmoch. Dokonca je pravdou, že podobné večierky naozaj v podobnom duchu prebiehajú. Niektorí hostitelia dokážu klauna, skákací hrad, detského zabávača, ale aj sedenie a skladacie stoly vyriešiť prenájmom. Dokonca aj v našich končinách sa v niektorých mestách podobné služby objavujú. Istejšie je vlastné pivné sety, skladacie lavice a stoly kúpiť. Sú tak k dispozícii kedykoľvek počas roka bez opakovaného prenajímania a v konečnom dôsledku je to výhodnejšie a „vaše“. Nakúpiť je možné priamo na www.hawaj.sk a tovar vám domov doručí kuriér.

grilovanie a garden party

Pivné sety sú vždy riešené ako stoly a lavice skladacie. Tým sú ľahko skladovateľné v garážach, prípadne na miestach ako sú sklady, drevárne, povaly, prípadne priamo pre ne vytvorené prístrešky a riešenie uchytenia napríklad na stenu. Zaberať zložené môžu minimálny priestor.

Existuje záruka dobrého počasia

Záruku na počasie niekoľko týždňov vopred neposkytuje žiadna služba, ani náboženstvo. Plánovanie a plné spoliehanie sa na počasie je o šťastí. Alebo o zázemí, ktorým disponujete. Pre zabezpečený nepremokavý altánok v podstate nie je problémom akékoľvek počasie. V situáciách, kedy nemáte k dispozícii plnohodnotnú celoročnú stavbu, pomáhajú aj skladacie stany, prípadne voľba verejných miest s možnosťou rezervácie, ktoré poskytnú potrebné pohodlie aj v nepriazni počasia. Tzv. Party stany nájdu uplatnenie pri organizácii svadieb a osláv v záhradách. Veľkostných variantov je naozaj mnoho.

Jesenné počasie prináša určité riziká. Noci sú chladnejšie, ale aj počas dažďa je možné dopriať si v altánkoch a v prístreškoch teplo. Plynové žiariče sú pre takéto priestory ako stvorené. Ak máte možnosť zamedziť zbytočnému úniku tepla pomocou zásten z vhodných nehorľavých materiálov, budú len a len výhodou.

Chladené bude vždy cool

V teplom počasí, ale taktiež v kombinácii s pálivou omáčkou, horúcim grilom, alebo plameňmi ohniska, bude vždy vítané schladenie. V akejkoľvek podobe. Podávanie chladených nápojov ľahko vyriešime odbehnutím do kuchyne a návštevou chladničky. Ak však grilujete vonku, ďalej od zázeia vlastnej domácnosti, riešením sú mobilné chladničky. Využité trikrát ročne a predsa nedoceniteľné za predpokladu, že si v predstihu pripravíte aj prídavné zamrazovacie chladiče v mrazničke. Mobilné chladničky boli hitom grilovačiek v každej marketingovej kampani v USA a sú ním doteraz.

Utierok a čistoty nikdy nebude dosť

Každá grilovačka, alebo akékoľvek posedenie pri jedle si vyžaduje utierky, papierové, textilné, ale rovnako tak niekoľko možností na skladovanie odpadu. Zhodnoťte vašu plánovanú grilovačku podľa rozsahu všetkého možného odpadu. Rovnako tak mieru vášho ekologického správania a oddanosti separovania. Výsledkom je pre vás počet vrecúšok na odpad, alebo nádob na kosti, plast, taniere a prázdne nádoby od omáčok. Riadu a odpadu skrátka bude dostatok. Rovnako ako mastných prstov a riadu.

Predvídajte všetko, čo by mohlo spôsobiť starosti a získate náskok pred problémami každej grilovačky. Náročnosť plánovania samozrejme stúpa vtedy, ak plánujete grilovačku s deťmi, zvyšuje sa počet hostí, alebo nastávajú komplikácie v podobe individuálnych diét a obmedzení v strave

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:Voľný čas