Móda a krása

Sprievodca zdravými vlasmi: Správna starostlivosť o vlasy v 4 krokoch

Starostlivosť o vlasy sa každého z nás týka v rôznej miere a pravidelnosti. Odlišne k nej môžu pristupovať muži a ženy, prípadne nositeľky krátkych a naopak dlhých strihov. Nič na tom však nemení fakt, že naše vlasy si vyžadujú starostlivosť. Ale len správna starostlivosť vytvára zdravý vzhľad, objem a vitalitu. Nie sú to pritom len pojmy využívané v marketingu, ale nevyhnutné vlastnosti s ktorými je úzko prepojené aj vlastné sebavedomie. U mnohých žien pritom aj odvaha vyraziť do spoločnosti. Zdravé vlasy sú nevyhnutnosť pre ľudí, ktorí reprezentujú spoločnosti, organizácie, alebo svoju vlastnú pozíciu. Pracujú s ľuďmi a je potrebné, aby aj dojem z ich vzhľadu a vystupovania pôsobil dokonalo.

 Vlasy a umývanie

Základom zdravých vlasov je zdravá pokožka

Získať a zachovať zdravé vlasy začína starostlivosťou o pokožku. Vlasy vyrastajú z korienkov v pokožke hlavy. Výživa pre korienky a zdravá pokožka hlavy sú základným predpokladom pre rast zdravých vlasov. Výživu vlasom dodávajú vlasové toniká, ktoré sa nanášajú prstami jemnou masážou ku korienkom. Pomáhajú proti vypadávaniu vlasov, ich oslabovaniu a podporujú ich rast.

Umývanie vlasov

Dá sa povedať, že hoci si vlasy umývame celý život, niekoľkokrát počas svojho života niečo v bežnom postupe zmeníme. Kým raz je to pre objav iného postupu, trendov a noviniek na trhu, inokedy to bude pre zmeny vo vitalite a potrebnom zásahu, či nasadení riešenia. Umývanie vlasov a ich sušenie je rôzne aj pri na prvý pohľad podobných vlasoch a dĺžkach. Kým jedny vlasy môžu byť výrazne oslabené farbením, alebo dovolenkou pri mori, iné len úspešne maskujú ťažkosti s mastnotou čerstvým zásahom v kúpeľni a pôsobiť môžu rovnako, ako vlasy vystavené v inom čase celkom iným podmienkam.

Vlasy a umývanie

Vlasy umývame zásadne vlažnou vodou, prípadne skôr teplou. Nie však horúcou, ktorá vlasy poškodzuje, znepokojuje pokožku hlavy a znižuje efekt všetkých prípravkov, ktoré majú vitalite vlasov pomôcť. Studená voda naopak nie je príjemná telu, ale koniec koncov ani vlasom, zmývaniu peny a pohodliu počas sprchovania. Škodiť môže každodenné umývanie. Ideálnym počtom je jeden krát za týždeň, čím vlasy nepreťažíme. Častejšiu sprchu volíme v prípade rýchleho mastenia a aktivity v prostredí, ktoré by mohlo vlasy znečisťovať. V takomto prípade pravidelné umývanie vyžaduje jemný šampón s nie príliš veľkým obsahom výživových látok, aby neboli vlasy oslabené presýtením. Tie volíme aj do spŕch vo fitness centrách.

Výživa a hydratácia

Kondicionér má pri umývaní vlasov šampónom svoju podstatnú úlohu. Šampón na vlasy ich síce zbavuje nečistoty, mastnoty, prevonia, prípadne má dopad na objem, ale zároveň z vlasov robí zraniteľné vlákna. Tieto neduhy možno kompenzovať kondicionérmi, ktoré prípadné narušenie vlasov po umývaní zaceľujú. Vlasy sú hladšie a každý, kto siaha po kondicionéri veľmi dobre vie, že sú po ňom celkom iné. Príjemnejšie na dotyk, lesklé, zdravšie a lepšie ich rozčešeme. Aplikujeme ho až po umytí vlasov šampónom. Niektoré môžeme na mokré vlasy, iné je odporúčané použiť po čiastočnom vysušení uterákom. Nanáša sa a ponecháva na dobu odporúčanú výrobcom.

Pre výraznejšiu regeneráciu vlasov sa využívajú masky, séra určené na vtieranie do končekov vlasov, ako aj vlasové oleje zabraňujúce vysúšaniu vlasov. Výbornou voľbou môžu byť kondicionéri s biotínom a keratínom. Vlasom môžeme dopriať aj detoxikáciu – najmä tým, ktoré sú vystavené exteriéru, ťažším pracovným podmienkam, strácajú objem a častejšie sa mastia. Na tento účel slúžia hĺbkové čistiace šampóny.

Sušenie a rozčesávanie

Existuje nespočetne veľa rád, ktoré sa vyjadrujú k sušeniu vlasov vysúšačom s horúcim vzduchom. Každé vlasy reagujú rôzne, no dopomôcť k odolnosti voči horúcemu vzduchu možno aj pomocou sprejov, ktoré následne vlasy chránia pred teplom. Parné žehličky na vlasy, alebo ich keratínový variant sú šetrnejšie, než lacné drobné spotrebiče neraz neistého výrobcu. Nie je žehlička, ako žehlička. Vlasové žehličky môžu vlasom výrazne uškodiť. Ak sa spoliehate na prístroj bez možnosti regulácie teploty, skúste prehodnotiť jeho budúcnosť vo vašej osobnej vlasovej výbave.

Vlasy a umývanie

Na samotné rozčesávanie platí niekoľko zásadných rád

  • Vlasom prospeje, ak sú prečesané ešte pred umývaním
  • Z dlhých vlasov vytláčame vodu v rukách postupne posúvaním sa nadol
  • Pred kefovaním umytých vlasov je vhodné ponechať ich preschnúť
  • Pri ťažkostiach so zamotanými vlasmi pomáha sprej proti zamotaným vlasom určený práve na rozčesávanie
  • Nepoužívajte starú a poškodenú kefu na vlasy. Poškodené môžu poškodiť vlasy, vlasovú pokožku, praskliny a úlomky môžu vlasy vytrhávať a pod.
  • Kefu na vlasy meňte napríklad počas zmeny dĺžky vlasov a ich objemu na aktuálne vhodnú. Nie je každá kefa na všetky typy, objem a hustotu vlasov. Nesprávna kefa môže vlasy poškodzovať

Tzv. bezoplachové kondicionéri sú prvou pomocou pre citlivé vlasy, ak sa chystáte vlasy vystaviť horúcemu slnku, rozpálenej pláži, morskej vode, alebo chcete použiť vysúšač vlasov. Majú aj práve takéto ochranné funkcie. Nezabudnite, že k zdravým vlasom je nevyhnutný zdravý životný štýl a z kozmetiky len overené značky. Tie neznáme s neznámym pozadím nemusia vlasom pomôcť, ale skôr uškodiť.

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:Móda a krása