GastronómiaTlačové správy

Nápoje: Čo vás v blížiacej zime najlepšie zohreje?

Chladné rána a skoré stmievanie nám neodvratne pripomínajú, že zima sa blíži. Teplé oblečenie, rozohriate radiátory, ani teplá deka niekedy nestačia a musíme hľadať aj ďalšie potešenia, ktoré nás zohrejú na tele aj duši…

horúci punč

Ako sa čo najlepšie pripraviť na zimu a ochrániť sa pred chladom? Pomoc nájdeme aj vo vlastnej kuchyni….

KORENINY, KTORÉ ZAHREJÚ

Zázvor

Zázvor je jedným z najstarších korení na svete. Má pikantnú, korenistú a aromatickú chuť. Jeho výborné účinky na zdravie sú napríklad v čínskej medicíne známe už tisícky rokov. Výborne pôsobí pri nevoľnostiach a urýchľuje látkovú výmenu. Rozširuje cievy, rozprúdi v tele krv, a tým príjemne zahrieva celý organizmus. Stačí zaliať čerstvý či sušený koreň horúcou vodou a chutný zázvorový čaj je na svete.

Škorica

Škorica je známa korenina, vrstva kôry stromu škoricovníka, ktorá sa uvoľňuje z vonkajšej kôry, a následne sa ručne stáča do škoricových tyčiniek. Podporuje krvný obeh, urýchľuje látkovú výmenu a aj zažívanie, udržuje hladinu cukru v krvi na únosnej miere. Prehrieva telo. Môžete si z nej urobiť odvar a piť ho ako čaj, a vhodná do sladkých aj slaných jedál.

Klinčeky

Klinček je plod zo stromu Klinčekovec voňavý. Klinčeky majú intenzívnu, silne aromatickú a sladkú vôňu. Chuť je mierne horkastá a korenistá. Sušené plody majú podobne hrejivé účinky ako škorica. Naviac pôsobia dezinfekčne a ich chuť sa rozvinie najmä v teplých nápojoch. Horúci punč alebo varené víno s klinčekmi sú toho jasným dôkazom.

Muškátový oriešok

Má výraznú korenistú vôňu a  sladko-horkastú a mierne hrejivú chuť. Dokáže prehriať žalúdok, pomôže pri nespavosti, zmierňuje kŕče a hnačky, uľaví pri tráviacich problémoch. S týmto výrazným korením zaobchádzajte ale opatrne, veľkým množstvom sa môžete aj predávkovať.

Čili papričky

Obsahujú kapsaicín, ktorý prehreje telo a podporuje aj látkovú výmenu. Tým urýchľuje spaľovanie tukov, znižuje hodnoty cholesterolu a bojuje aj proti obezite.

Ako prežiť zimu v zdraví a s dobrou náladou ?

Obľúbené zimné nápoje

Okrem dobrého čaju s medom a citrónom, či šálky horúcej čokolády so štipkou čili a čierneho korenia Vás v zime príjemne zohrejú aj obľúbené sviatočné nápoje.

Varené víno

Tento lahodný nápoj sa pije už celé tisícročia. Vychutnávali si ho už v starovekom Egypte, Grécku a Ríme. V jednej z najstarších dochovaných kuchárskych kníh, v tzv. Apiciovej kuchárke, sa odporúča pridávať do vína škoricu, klinček, bobkový list či koriander, čo sa veľmi nelíši od dnešných receptov. V novodobých dejinách boli v anglických novinách prvýkrát publikované recepty na varené víno koncom 16. storočia.

Vďaka silnej vinárskej tradícii v Európe je varené víno už po stáročia obľúbeným nápojom. Pre ideálne dochutenie vareného vína použite aromatizovanú zmes korenia značky Kotányi na Varené víno. Delikátna vôňa škorice, vanilky, klinčekov a ďumbiera (zázvoru) dodajú každému varenému vínu tu správnu korenistú a sladkastú chuť. Môžete ju použiť aj napríklad do obľúbeného ovocného čaju či do horúcej jablkovej šťavy. Korenistá zmes Varené víno od Kotányi sa stane vašim dobrým spoločníkom do chladných a mrazivých dní.

Punč

Tento nápoj je vhodný na konzumáciu nielen v chladných mesiacoch, ale počas celého roku. Najobľúbenejšou ale predsa ostáva jeho vianočná verzia. Pochádza z Indie , kde sa tradične pripravoval z piatich prísad – araku, cukru, citrónov, čaju alebo vody a korenín. V Európe jeho história siaha až do 17. storočia. Ako pri mnohých iných alkoholických nápojoch, za jeho rozšírením stáli námorníci.

Tentoraz to boli britskí námorníci, ktorí kvôli vysokým teplotám presedlali z piva, ktoré sa m kazilo na tento nápoj, ktorý si mohli pripravovať aj z miestnych surovín.  A ako si môžete vy pripraviť doma tento chutný a horúci nápoj? Nasypte doňho zmes korenia Punč značky Kotányi. Telom sa vám bude šíriť teplo a chuť klinčekov, škorice, citrónovej a pomarančovej kôry, zázvoru a vanilky. Nezabúdajte, že pri príprave je dôležité, aby nápoj neprešiel varom!

Grog

Grog je horúci alkoholický nápoj. Pozostáva hlavne z rumu a horúcej vody. V rôznych „národných“ verziách sa namiesto rumu zvykne používať aj koňak či whiskey. Základný recept je veľmi jednoduchý: do 2/3 pohára nalejeme vriacu vodu, pridáme 2-3 lyžičky cukru a zalejeme to 4 cl rumu.

Krampampuli

Veľmi zaujímavý „horiaci“ vianočný nápoj. Pôvod slova je odvodený od slova crampus (diabol). Pôvodne vznikol na juhu Európy, ale dnes je obľúbený najmä v Maďarsku, Taliansku, Nemecku a jeho fanúšikov nájdeme aj u nás, na Slovensku. Vyskúšajte prípravu tohto „horiaceho“ nápoju s koreňovou zmesou Krampampuli značky Kotányi.

Krampapouli kotanyi teply napoj

Jeho základným prvkom je lahodné prepojenie korenistého a „žeravého“ rumu s jemným vínom a voňavým korením. Kotányi figuruje na trhu už viac ako 140 rokov a jeho kvalitu korenia potvrdzujú spokojní zákazníci a chutné a voňavé jedlá. Vysoká kvalita korenín, overení dodávatelia a moderná technológia výroby sú zárukou, že si svoj horúci nápoj užijete. Viac na: www.kotanyi.com/sk/

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:Gastronómia