Kultúra a umenieTlačové správy

Kníhkupkyňa z Paríža od Kerri Maher Vám priblíži nádherné časy

Poznáte legendárne parížske kníhkupectvo Shakespeare & Company, miesto, kde našli svoj druhý domov najvýznamnejšie osobnosti svetovej literatúry? Ak nie, je na čase zmeniť to. Začítajte sa do knihy, ktorá Vám priblíži jeho vznik a dozviete sa o mieste, kde James Joyce vydal svojho Oddysea. Kerri Maher v románe Kníhkupkyňa z Paríža prináša príbeh Sylvie Beachovej, zakladateľky Shakespeare & Company. Túto knihu bude každý knihomoľ čítať so zatajeným dychom, pretože je v nej napísaná história toho, čo všetci milujeme – literatúry.

https://komercne.eu/wp-admin/post-new.php

Anotácia knihy Kníhkupkyňa z Paríža

V roku 1919 si mladá Američanka Sylvia Beachová otvorí na tichej ulici v Paríži kníhkupectvo Shakespeare & Company, ktoré navždy zmení smerovanie svetovej literatúry. Nájdu tam druhý domov mnohí významní spisovatelia zo stratenej generácie, ako napríklad Ernest Hemingway či Gertrude Steinová, vznikajú tu dôležité literárne spojenectvá. Hlboké priateľstvo sa vytvorí aj medzi ňou a írskym spisovateľom Jamesom Joyceom. Keď zakážu Joyceov kontroverzný modernistický román Odysseus, práve ona mu ho pomôže vydať pod záštitou Shakespeare & Company.

Úspech Joyceovho románu však ohrozí budúcnosť jej milovaného kníhkupectva. Celý svet začína sužovať hospodárska kríza a mnoho Američanov sa rozhodne opustiť Paríž a vrátiť sa domov. Sylviu zasiahnu osobné i finančné problémy, jej priateľstvá sú podrobené tvrdej skúške. Hoci odjakživa verila v tvorivú silu kníh a literatúry, teraz začína pochybovať, či kníhkupectvo bolo jej najšťastnejší životný krok.

Z anglického originálu The Paris Bookseller (BERKLEY, New York 2022) preložila Tamara Chovanová.

Audio ukážku číta Dado Nagy: https://soundcloud.com/buxsk/citanie-z-knihy-knihkupkyna-z-pariza-kerri-maher

Ukážka z knihy:

Toto sa malo stať. Shakespeare and Company, to bude úspech – musí to byť úspech, ak šťastena stojí na mojej strane. Keď vyšla z obchodu Elkina Mathewsa obťažkaná taškami a balíčkami, už nepršalo – akoby zázrakom sa vyčasilo, tak ako zázrakom získala Blakove kresby – a na mokré mesto zasvietilo slnko. Keď o týždeň v Paríži otvorila balíček, ktorý jej poslala matka a obsahoval tri vzácne strany z Whitmanovho originálu, ktorý našla v podkrovnej izbe, Sylvia bola presvedčená, že ju znova postretlo nečakané šťastie.
Kým jej stolár vyrábal police na objednávku, Sylvia a Adrienne navštívili každé kníhkupectvo s knihami z druhej ruky v Paríži a keď sa vracali s taškami plnými kníh na rue Dupuytren číslo 8, po každom výlete ich čoraz viac boleli ruky aj nohy. Ale stálo to za to. Víno, čo popíjali v predvečer a v závere dňa, aby to oslávili, akoby zmývalo tú bolesť.

O autorke Kerri Maher

Kerri Maher vyštudovala výtvarné umenie na Kolumbijskej univerzite. Je autorka bestsellerov Kníhkupkyňa z Paríža, The Girl in White Gloves a The Kennedy Debutante. Pod pseudonymom Kerri Majors vydala publikáciu This Is Not a Writing Manual: Notes for the Young Writer in the Real World. So svojou dcérou a psom žije pri lese na západnom predmestí Bostonu.

Viac o knihe: https://www.bux.sk/knihy/684693-knihkupkyna-z-pariza.html

Publikácia vychádza vo vydavateľstve Ikar, počet strán 328, MOC 17,90 eur.

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:Kultúra a umenie

Komentáre sú ukončené