Tlačové správy

Slnečné kolektory sa oplatia aj pri bytových domoch

Bytové domy sú jedným z najlepších objektov na inštaláciu solárnych systémov, v ktorých  sa používajú predovšetkým  na ohrev vody, čím šetria bývajúcim náklady na energie. O princípoch návrhu solárnych systémov na bytové domy, príkladoch z realizačnej praxe a úsporách nákladov, bude prednášať správcom a zástupcom spoločenstiev vlastníkov aj najväčší domáci výrobca slnečných kolektorov THERMO|SOLAR Žiar, s. r. o. Informuje o tom vedúci jeho obchodného oddelenia Tomáš Jančařík.

,,Združenie pre lepšiu správu bytových domov (ZLSBD) organizuje v dňoch 16. až 18.marca 2022, v hoteli Sitno, interaktívny kongres ,,Lepšia správa 2022“ (https://lepsiasprava.sk/viii_kongres_lepsia_sprava_022/). Bude zameraný na praktické riešenia pre správcov a spoločenstvá vlastníkov bytov týkajúce sa okrem iného energetiky bytových domov. Na programe je aj vykurovanie bytových domov v budúcnosti s nevyhnutným uplatnením obnoviteľných zdrojov energie (OZE).  THERMO|SOLAR je business partnerom konferencie. Vo štvrtok 17.marca tam bude mať prednášku na tému „Solárny systém pre bytový dom – ako na to“. Zároveň budú pracovníci spoločnosti po celý čas konferencie vystavovať v stánku slnečné kolektory, propagačné materiály a poskytovať na mieste aj odborné poradenstvo,“ vysvetľuje T.Jančařík.

 

Koľko sa dá ušetriť slnečnými kolektormi v bytovom dome

Dodáva, že zvyšovaním počtu kolektorov stúpa percento pokrytia energie zo slnka. Klesá ale energetický zisk z jedného kolektora (kWh/m2 za rok). Ekonomicky zmysluplné pokrytie ohrevu pitnej vody pomocou solárneho systému v bytovom dome je maximálne 50-60%. Počet kolektorov sa však môže líšiť v závislosti od stavebno-technických parametrov bytového domu a režimu prevádzky. Napríklad úspešne realizovaný solárny systém od THERMO|SOLARU v Detve dosahuje takúto úsporu už s 35 kolektormi TS500.

Na aký účel sa dajú použiť slnečné kolektory

,,Slnečné kolektory sa pri bytových domoch používajú najmä na prípravu teplej vody. Pri rodinných domoch ich vieme použiť aj pri podpore vykurovania alebo ohreve bazéna. No pri bytových domoch ich vzhľadom na rôzne obmedzenia (prírodné a fyzikálne zákony, priestorové možnosti, …) využívame spravidla len na prípravu teplej vody. Solárny systém sa dá dimenzovať z rôznych hľadísk a záleží na mnohých faktoroch a obmedzeniach. Zdvojnásobenie počtu kolektorov sa automaticky nerovná zdvojnásobeniu solárnych ziskov, a tým pádom aj úspory. Keďže rôzne bytové domy majú rôzne stavebno-technické parametre, nie je možné výpočty univerzálne aplikovať. Pre každý bytový dom robíme individuálny výpočet,“ konštatoval T.Jančařík.

Podľa neho sa oplatí inštalovať aj menší solárny systém, ktorý celoročne zabezpečí len predohrev vody (limitované financie, dotačná politika, obmedzené miesto na umiestnenie kolektorov,…).

Aké komplikácie sa dajú očakávať?

,,Prvou komplikáciou spravidla býva získanie súhlasu dostatočného počtu majiteľov bytov žijúcich v bytovom dome a rozhodnutie, že máte záujem o solárny systém. Druhou prekážkou býva získanie súhlasu súčasného dodávateľa tepla k inštalácii solárneho systému. Doterajšieho dodávateľa tepla odporúčame kontaktovať ešte pred oslovením realizačnej firmy,“ hovorí T.Jančařík.

Dodáva, že k tomu potrebujú ročnú spotrebu teplej vody (z vyúčtovacej faktúry), súčasný spôsob ohrevu vody, spôsob doohrevu vody po inštalácii slnečných kolektorov, výkres strechy, orientáciu, príp. typ strešnej krytiny a informáciu, či je k dispozícii miestnosť (priestor) na umiestnenie solárnej technológie (zásobníky, expanzné nádrže, napojenie na súčasnú technológiu, …)

Čo dostanete?

Kompletný návrh solárneho systému s predpokladaným ročným energetickým ziskom a očakávanou úsporou. Spravidla THERMO|SOLAR pripraví pre zákazníkov niekoľko variantov (minimálna investícia, maximálny energetický zisk alebo tzv. zlatá stredná cesta – technicko/ekonomické optimum), z ktorých si zákazník podľa svojich možností vyberie. Na požiadanie je možné zabezpečiť kompletný projekt na realizáciu solárneho systému vrátane výpočtu hydraulických pomerov, statického posúdenia a ďalších nevyhnutných dokumentov.

Záruky

,,Na naše kolektory a nosné konštrukcie poskytujeme záruku 12 rokov, čo je najdlhšia záruka na európskom trhu. Na ostatné komponenty poskytujeme záruku podľa záruk poskytovaných dodávateľmi, čo je spravidla 2 alebo 5 rokov. Ďalším typom záruky, ktorú dostanete je, že solárny systém bude od overeného dodávateľa a výrobcu slnečných kolektorov, ktorý pôsobí na trhu už vyše 40 rokov. Ako referencia môžu poslúžiť naše najstaršie kolektory, ktoré fungujú k spokojnosti majiteľa už vyše 40 rokov,“ povedal T.Jančařík.

Výška investície

V závislosti od veľkosti solárneho systému sa najčastejšie pohybuje v rozpätí od 20.000 € do 60.000 €. V prípade nízkopodlažného bytového domu môže byť táto čiastka aj nižšia. Naopak, pri zásobovaní väčšieho počtu objektov, môže dosiahnuť aj vyššiu hodnotu. Pri optimálnom návrhu solárneho systému bude však väčšina bytových domov spadať do uvedeného najčastejšieho rozpätia.

Návratnosť investície?

V tomto prípade neexistuje jednoznačná odpoveď, nakoľko tu záleží na viacerých faktoroch. Spravidla sa však návratnosť investície (aj bez podpory štátu) pohybuje na úrovni 10 rokov. Príkladom veľmi dobrej návratnosti pod 10 rokov môže byť solárny systém na bytovom dome v Tvrdošíne.

Ďalšia konferencia, kde by sa mal THERMO|SOLAR zúčastniť ako prednášateľ bude ENERGETICKÝ MANAŽMENT 2022 v dňoch 7. – 8. apríla 2022 v hoteli Permon, Podbanské.

Viac je na www.thermosolar.sk , tel. +421-45-601 6080

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:Tlačové správy

Komentáre sú ukončené