zamyslenie

Reklama ukrytá v seriáloch? Robotický vysávač v Oteckoch neprehliadnete

Že product placement má občas výraznejšiu podobu, až je nepríjemná, si uvedomuje ktokoľvek pozornejší z televíznych divákov. Bežný konzument si ani neuvedomí, ako veľmi mu skrývajú reklamu do filmu a seriálu jeho tvorcovia. Spôsob, akým skrývajú, respektíve ani neskrývajú reklamu seriáloví tvorcovia na Slovensku je niekedy až úsmevní. Seriál Panelák nás znechucoval nápadnou reklamou na rôzne produkty, programy, ľudí a podujatia. Spôsob, akým upozornili na koncert odmeraného Richarda Mullera bol skôr trapas a otvorenie pobočky BILLA priamo v paneláku bol skôr ohromný vtip. Scéna zaprataná reklamou a viditeľným logom bolo vyvrcholením pádu seriálu. Čoraz viac si totiž divák uvedomí, ako veľmi čelí nereálnemu príbehu, výmyslom a plánovaniu jeho tvorby.

oteckovia

foto: https://oteckovia.markiza.sk/

Oteckovia nie sú iní

Rodinný seriál Oteckovia patrí medzi úspešné. Obsadením, pestrosťou, aj happyendami. Pre deti na obrazovke naozaj nie je nič. Lež jeho najväčší problém je nehorázna nereálnosť. Akoby herci nemali svoju vôľu a poslúchajú príkazy scenáristiek. Výsledkom je správanie tínedžerov, detí, dospelých aj starších výhradne tak, akoby sa správali dospelé ženy. Bez rozdielu pohlavia. Nereálne správanie tínedžerov, frázy, myšlienkové pochody a závery. Či spôsoby riešenia vecí sú stále uvažovaním dospelých žien, ktoré popierajú mužov a ich zmýšľanie. Rozdiely. Nereálne myšlienkové pochody, náhle kauzy a problémy, udobrovanie, ktoré dokáže prijať naozaj asi len detský divák. Dospelé postavy sa menia, hlúpnu, mužnejú, zodvážnejú, v inom diely ž má herecká postava iný charakter, inú rýchlosť ubiehania vývoja vzťahov, riešení…

Nevedno čo sa prihodilo, že tvorcovia museli siahnuť po zárobku navyše. Ponúkli miesto známej značke robotických vysávačov iRobot. Priniesol ho Peter Topoľský, dabingová hviezda, herecká hviezda, známa tvár z reklamy aj zo šou Tvoja tvár znie povedome. Hrá deda Bielika, ktorý sa objavuje na scéne, aby zachránil otca Bielika (Filip Tůma). Prináša jeho seriálovej manželke (Monika Hillmerová) domáci automatický vysávač. Škatuľa je priamo viditeľná a rozpoznateľná. Celá zvyšná rodina sa rozplýva nad novým pomocníkom. S plnou vážnosťou v opakovaných tvrdeniach pritvrdzujú. Všetci diváci vedia, že tento vysávač znamená úsporu času a samé výhody. Keď deti začnú čítať návod na použitie a vymenovávať úžasné funkcie, máme prehliadku reklamy, ktorá sa nedá preskočiť a mnohým ju ani nedetekuje kontrolka.

Oteckovia PP

V hornom rohu je priznané PP (product placement), ale pokazený dej to nenapraví.

Oteckovia III, diel 63 – sledovateľný online – markiza.sk

Len nedávno nás seriál masíroval novým Peugeotom. „Pežotík“ mal krásny priestor na scéne, hoci len pár dielov. Nejaký džús K-Classic na stole naozaj neprekáža, kým, nie je súčasťou deja a nebude sa dieťa rozplývať nad  „lahodnou chuťou nového radu džúsov K-Classic z obchodnej siete Kaufland“. Nič proti džúsom, len proti pozerateľnosti seriálu, ktorý nás nútia pozerať deti.

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:zamyslenie

Komentáre sú ukončené