televízia

Recenzia: Relácia Rapotáčik má občas chyby, hoci je prínosná

Relácia Rapotáčik na TV RiK má deťom objasniť rozprávanie slov. Uvádza síce informáciu, že sledovanie relácie nenahrádza návštevu logopéda, ale je jediným formátom, ktorý sa v slovenskom vysielaní venuje opakovaniu slov a písmeniek, čo je pre deti, ktoré sa učia rozprávať nepochybný prínos. Reláciu sledujeme s deťmi, takže máme zopár postrehov, ktoré však už nie sú lichotivé na adresu relácie.

rapotáčik

Slabšie herectvo

Ústredné postavy je logopedička a dievčatko. Dievčatko nie vždy vyzerá, že sa mu chce odpovedať. Scénky tak vyzerajú zdĺhavé. Dievčatko nie je herečkou, ktorú by úloha tešila s nadšením odpovedá. Občas sa zdá, že je smutné a je problém z nej niečo dostať.

Nespisovné nesprávne slová

Neraz sa stáva, že deti učia rozprávať slová, ktoré nie sú správne. Už samotná ukážka relácie je zvláštna spojením „…ukážeme ako to treba rozprávať“. Nezvyčajná skladba. Deti učia názvy predmetov, ktoré nie sú názvami. Príkladom je napríklad miesto, kde sa predáva zelenina, sa má volať „zelovoc“. To pritom dnes značka, v minulosti označenie predajne. Nejde však o spisovné slovo. Dobre, pre naučenie rozprávania to postačí.

Mýlenie a podivné chyby

„Poďme si povedať slová, ktoré začínajú na Z…“ navrhne logopedička.  Následne povie slovo „jazyk“. A takýchto chýb je viac.

Avšak

Základ je, že deti reagujú. Nevšímajú si chyby, ktoré vidia dospelí, aj keď Jazyk ako príklad slova na Z dieťa dokáže zneistiť a cíti sa hlúpo, ak je vidieť jeho zaseknutie a premýšľanie. Deťom to stačí. Teší ich prítomnosť iného dieťaťa a pomalej artikulácie, ktorej rozumejú, pretože aj vidia reálny predmet, ktorý sa pomenúva. Relácia je zábavná a sme radi, že je vo vysielaní. Akoby jej však chýbal tím ľudí v pozadí, ktorý ustriehne chyby a nedostatky, navrhne správne slová, také, ktoré sú gramatické, existujú a namotivuje aj herečku pre väčšie nasadenie.

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:televízia