televízia

Panelák po siedmych rokoch končí, JOJ podporí iné seriály

PanelákSeriál Panelák, ktorý bol príkladom nekončiacej podivnej televíznej zábavy má podľa z každého smeru medializovaných informácií skončiť. Jeho tvorca Andy Kraus sa má už čoskoro venovať iným seriálom. Slabnúci Panelák sa zrejme nepodarilo naštartovať ani drastickou zmenou žánru, hlúposťami v štýle zvýšenia dramatickej a kriminálnej hladiny, či posteľové scény s hlavnými hviezdami.

Čo seriálu vytknúť?
Andymu Krausovi pri tvorbe Paneláku neodpustia Lutišania, že obec Lutiše v jednom diely použil ako obec, odkiaľ má pochádzať postava Zuzany Tlučkovej. Prezentovaná bola pritom opakovane, až prehnane ako Oraváčka. Geograficky to však absolútne nesedí. Lutiše sa za Oravu nepokladajú ani náhodou. Geografických chýb, ktoré sa týkali stredného Slovenska, sa však objavilo v seriály viac. Nezmyslov taktiež. Pôvodne komediálny seriál sa niekoľko krát zmenil žánrovo. Ak ste vynechali niekoľko desiatok dielov, príbehový posun veľký nemusel nastať takmer vôbec, za to ten žánrový bol nesmierne pestrý hneď niekoľko krát. Za niekoľko rokov sme v médiách videli rôznych hercov, ktorých uvádzali ako herca z Paneláku. Z polovice prípadov toto oslovenie novinári použili skôr preto, aby si bol človek schopný daného človeka niekam zadeliť. Šancu v seriály dostali mnohé aj menej známe tváre. Nenadchol ani príliš Desmod, ktorý sa čoraz viac spája s marketingom a imidžom, ktorý nie je po chuti mnohým už hodný čas.

Za čo seriál pochváliť?
Dal príležitosť mnohým hercom, mohol byť tak odrazovým mostíkom, ale aj finančnou záchranou všetkým tým, čo boli bez práce. Slovák si zamestnanie herca predstavuje ako krásnu prácu s poriadnymi honorármi. Pravda je však niekde celkom inde. Pochváliť ho možno aj za množstvo skrytej reklamy a podivne napasované úlohy známych osobností, ktorí si mohli šteknúť v seriály malú úlohu a pobaviť tak divákov. Hoci, až také plus to nie je. V niektorých prípadoch tá reklama bola násilná a odpudzujúca. Napríklad ako neprehliadnuteľná reklama na drahý supermarket v každom jednom diely na logách všade okolo. Aby to nebolo len o kritike, svojim spôsobom je úctyhodná aj výdrž autorov tvoriť tak dlhú príbehovú líniu. Najbližšie sa k tomu podobá markízácke Búrlivé víno. Americký Tak Plynie čas to však neprekoná. Američania siahajú nad 17 000 dielov.

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:televízia