médiázamyslenie

Nový čas Cas.sk sa zmenil, stratil fakty, je pre jednoduchého

Stránky denníka Nový Čas na adrese Cas.sk sa výrazne v posledných týždňoch zmenili. Kým v minulosti sme sa už z nadpisov aspoň občas dozvedeli nejaké podstatné fakty, s prekrúcaním a šľahnutým tvorením nadpisov sa postúpilo do takej miery, že teraz sa nedozviete absolútne nič. To jediné, čo sa po tejto zásadnej zmene naozaj zmenilo najvýraznejšie, že miera prázdnych slov afráz, ktoré žiaľ pôsobia na jednoduchjú časť obyvateľstva a nie na inteligentnejších ľudí. Ak sa aj stane, že článok upúta inteligentného človeka, zväčša ho hneď opustí, alebo vynadá v komentároch. Verili by ste, že práve Cas.sk je dôvodom, prečo si niektorí ľudia vytvoria konto, len aby mohli vynadať autorom článkov?

Foto dnešných najčítanejších článkov:
Bulvárny odpad na Cas.sk

Dnes je obsah oveľa horší
Novinky a články, ktoré informujú v titulke o niečom inom, ako je obsah, sú tradične spojené s našim najväčším denníkom. Zachádzajú tak ďaleko, že sa neboja používať dookola tie isté umelo vytvorené frázy. Už sa nedočítate titulok „Bratislavčan dostal omylom exekúciu na 10 000 EUR“ odteraz je to titulok bez určenia, ktorý je mimoriadne lákavý pre šokujúci materiál v tvare „Exekučná poprava: Slovák dostal šokujúci list, z ktorého vás zamrazí!“ Povedzme si pravdu, zo všetkých článkov, ktoré dnes, alebo z iných dní nájdete na stránkach a hlásia, že niekto nemohol spať, niekomu sa podlomili kolená, niekomu spadol kameň zo srdca, že vás zamrazí, alebo že tomu neuveríte, si nezakladá na pravde ani jeden. Ani jediná zimomriavka, ani jediný kameň padajúci zo srdca, nič. Nejde o bezcitnosť, ale absurdnosť titulkov, ktoré v súčasnosti vôbec nelákajú vyhľadávače, ale sú prázdnymi lákadlami na nekvalitné, často neuveriteľne poprekrucované články. Cas.sk dokáže napísať článok o návrate Modrého z neba len na základe toho, že zazreli aktivitu na neoficiálnych Facebook stránkach kedysi úspešnej šou. Dokážu napísať článok aj z obsahu, ktorý nie je pravdivý, potvrdený a keď je málo zaujímavý, dodajú zopár nepodstatných faktov o myšlienkach a názoroch ľudí, ktorých sa správa týka a ktoré nikdy nevyriekli, alebo si ani nikdy nemysleli. Písať, že niekto zažil „najhorší deň vo svojom živote“, že je „odvtedy niečo jeho nočnou morou“, prípadne že „je niečo niekoho milované, alebo jediné“ je vlastne v podobnom médiu bežné aj napriek tomu, že to nikto nikdy nepovedal, a vzišlo to z hlavy redaktora.

Titulky článkov sú príšerné
Z pohľadu autora na blogu a z pohľadu marketingu je používanie takýchto titulkov pomenovateľné aj ako samovražda. Hlavne v rámci návštevnosti od ľudí, ktorí hľadajú fakty a chcú mať jasno z hlavnej stránky, či zoznamov archívov. Z pohľadu prostého človeka, ktorý je dlhodobo cieľovou skupinou Nového Času je však takáto slovná tvorba a výroba nadpisov výborným spôsobom, ako ho vôbec zaujať a prinútiť si prečítať všetky tie šokujúce príbehy kopírované a prekladané vo veľkom z britských denníkov, ktoré majú mnohí redaktori zrejme ako domovskú stránku na svojich počítačoch spolu s pár ďalšími ako napríklad český Blesk. Ak nie každý, tak každý druhý článok nesie nejaký slovný slogan bez faktov, ktorý za každú cenu potrebuje otvoriť a prečítať.

Takéto zmeny sú často kľúčové
Nový Čas sa nemohol rozhodnúť zmeniť spôsoby titulkov len tak. K takto zásadnému kroku museli pristúpiť po podrobnom sledovaní čísiel čítanosti a teda nakoniec ziskovosti v jednotlivých otvoreniach a pobyte ľudí na webe. Tieto čísla museli správne napovedať, čo sa oplatí a čo nie. Pri zásadných zmenách sú analýzy nevyhnutné, zároveň je potrebné aj rozhodnutie šéfredaktorov, čiže nejde o zmenu v hlave jediného redaktora. Pokiaľ sa tak rozhodli, vedia prečo. Nie je to však len náš názor, že nastali zmeny a články sa stali už v titulku zvláštne. Ešte viac zmanipulované a nehodnotné. Cas.sk v tejto chvíli už absolútne nie je pre nás. Príliš zdržuje a láka na bezcenné články a príbehy ľudí, ktorí nie sú pre napríklad tento deň vôbec podstatný ani inšpiratívny. Ľudské tragédie sa však teraz ťažko rozoznávajú od šťastných koncov. Teraz sa ťažko rozoznáva šťastná a inšpiratívna správa, alebo vážna téma, pri ktorých občas predsa len ešte nájsť skutočný titulok. Obsah sa stal neprehľadný, človek sa na ňom priveľmi zdrží a nudí. Ak ste si mysleli, že zavádzacie titulky už nemôžu dosiahnuť iný level, „vualá“ práve sa tak deje. Osobne ľutujem premrhaný čas návštevy, ktorá evokovala tento článok a mala byť potvrdením jeho obsahu.

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:médiá