Kultúra a umenie

Krásny darček pre cestovateľa a filmového fanúšika sú Filmové miesta

V novembri vyšla na slovenskom trhu naozaj unikátna kniha o filmovo využívaných miestach na Slovensku, Filmové miesta. Myšlienka zhrnúť všetky miesta, alebo aspoň značne veľa miest, na ktorých sa nakrúcali známe filmy, tu zatiaľ nebola. Alebo ak aj bola, doteraz sa nezhmotnila do knihy, v ktorej sa nájde čitateľ milujúci filmy a zároveň milujúci Slovensko. Knižná novinka s jednoduchým názvom Filmové miesta nám práve takéto miesta na Slovensku ukáže. A nie len to.

Filmové miesta kniha

Kniha Filmové miesta –  o čom je?

Zaujímavá, informačné bohatá, bohato ilustrovaná a slušná aj na dotyk. Filmové miesta sú súčasťou edície Krásy Slovenska vo vydavateľstve Dajama, sú väčšieho formátu v pevnej väzbe. Už na obálke nás víta Pacho, hybský zbojník. Klenot našej kinematografie. Aj práve o ňom sa v knihe môže ktokoľvek dočítať viac. Pozadie vzniku, ale hlavne miesta, kde film vznikal.  Mali sme možnosť si knihu pozrieť a preto sa aj oveľa ľahšie píše pohľad na knihu.

Prvé strany nás zoznamujú s kritickým pohľadom na to, ako sa nevyužíva film v turizme a ako veľmi je zanedbávaná podpora filmu. Tie slová pritom majú svoju logiku, dokonca trefne poznamenávajú a hodnotia situáciu ohľadom podpory filmu za posledné roky a situáciu, ktorá nás takmer odstavila mimo záujem veľkých filmových spoločností. Súčasťou úvodu je však aj pohľad na históriu slovenského filmu. Postupne sa dostávame k jednotlivými miestam a následne aj filmom, ktoré sa na miesta viažu. Prvým je Bratislava, ako hlavné mesto a metropola, umožnila nakrúcať nemálo filmov, ale tiež aj niekoľko seriálov. Tie aktuálne televízne tu majú svoj priestor, rovnako ako niekoľko starších, dobre známych súčasným rodičom a mladým ľuďom. Bratislavu vystriedajú obce, hrady, kaštiele, múzeá a skanzeny. Až k záveru sa dostávame aj k rodným domom osobností.

Čo kniha prináša?

Určite prináša zaujímavé čítanie. Každá jedna strana niečo čitateľovi dá. Poznanie, nejaké kuriozity filmové, aj faktické. Týkajúce sa filmu, alebo naopak miesta, kde vznikal popisovaný film. Nadšenec filmu a nadšenec cestovania po Slovensku si musí prísť na svoje. Preto je kniha najideálnejším darčekom práve pre ľudí so vzťahom k filmom, televíznym seriálom a záujmom o pohľad do zákulisia filmovej tvorby, scény a pod. O to viac, ak je čitateľ zároveň turista, ktorý zdoláva turistické trasy a chce objavovať aj takéto miesta. Veľa filmov sa nakrúcalo na známych hradoch, ale informácie o tom nezískate nikde. Len útržky.

V knihe Filmové miesta je ale mnoho útržkov pospájaných do celku, ktorý dáva zmysel a logiku. Upozorňuje na filmy a aj lokality, v ktorých možno nájsť spojitosť. Už nikdy sa nebudeme pozerať na Skalní v ofsajde, Perinbabu, film Učiteľka, Kandidát, rôzne rozprávky, seriál Oteckovia, alebo seriál Rex rovnakými očami. Kniha totiž poodhaľuje, čo všetko filmári maskujú a „premenujú“, aby sa hodilo do filmu.

Čo sa oplatí pozrieť?

  • Od Bratislavy sa presúva čitateľ stále východnejšie. Zahrnuté je pritom naozaj azda každé miesto, kde sa niečo zaujímavé nakrúcalo a sú o tom zdroje, alebo autor knihy získal informáciu. Zmienku tak kamagra – flashback majú lokality v Malokarpatskom regióne, Komárno, Banská Štiavnica, východoslovenský Háj pri Zádielskej doline, aj Kysuce.
  • Kniha sa venuje aj mestu Levoča, kaštieľu v Strážkach alebo Ľubovnianskemu skanzenu. Nevynecháva severovýchodné Slovensko a nevyhýba sa ani najvýchodnejším lokalitám.
  • Vysoké Tatry sú jednoducho ťahák na film a kniha vám to dokáže. Vznikal tu aj slávny seriál Marco Polo
  • Na Slovensku sa nakrúcalo niekoľko zaujímavých hollywoodskych filmov, ba dokonca aj niektoré novšie pre Netflix.
  • Pohľad do zákulisia naozaj stojí za to
  • Informácie o niektorých filmoch nezískate v múzeách, o ktorých je reč, pretože o nich ani len netušia. Vyskúšali sme si to pred dvoma dňami na jednom významnom zámku, ktorý však nebudeme znemožňovať, keďže účelom tohto článku je recenzia knižky viac ako poukazovanie na znalosti sprievodkyne jedného konkrétneho miesta.

Kniha je v predaji v každom dobrom kníhkupectve so slovenskou literatúrou faktu. (zdroj foto: sociálne siete autora)

Informácie o nej nájdete aj priamo u vydavateľa na https://dajamabooks.sk/produkt/filmove-miesta/ a na stránkach www.filmovemiesta.sk

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:Kultúra a umenie