Koronavírus ovplyvňuje trh. To, že bude menej peňazí v štátnom rozpočte, ale aj v rozpočtoch azda väčšiny firiem a rodín na Slovensku, je jasné už od začiatku obmedzení. Koronavírus spôsobil vytvorenie celkom nového segmentu špekulácií. Emailové schránky firiem aj viditeľných jednotlivcov zaplavujú ponuky na rúška a respirátory s cenami, akoby boli bez svedomia. Mimo to sa objavujú ešte výraznejšie podvodníci, ktorí zneužívajú neľahkú situáciu s dostupnosťou niektorých liekov a lákajú ľudí do pasce na sľuby liekov na predpis hoci ich reálne nemajú.
Kvasnice v obchodoch zdraželi na niekoľko eur a zdraženie môžeme očakávať pri dlho trvajúcich obmedzeniach aj v rôznych iných segmentoch. Nie je však všetko len čierne, hoci aj pohľad na zlacňovanie je pozitívny hlavne pre zákazníka. Na niektorých miestach ceny klesajú. Veľká Noc, akú sme dosiaľ ešte nikdy nezažili, si neužijeme ani v rámci tradícií a ani v rámci návštev či nákupov, ako zvykne súčasná generácia. Predaj prebieha na internete. Kde napríklad?
Pokles cien pre vlastnú záchranu
Cestovné kancelárie prosia zákazníkov, aby svoje zájazdy bezhlavo nerušili, ale len zmenili termín. Výhodné to pritom nie je len pre cestovnú kanceláriu, ale aj pre zákazníka. Už dnes však možno nachádzať a predpokladať v prípade uvoľnenia výrazné zlacnenia. Boj o zákazníka bude mimoriadny. Pre vlastnú záchranu klesajú ceny rôzneho tovaru, všímame si upravené ceny niektorých záhradných centier, alebo úzko profilových predajní orientovaný na jeden segment.
Pre príležitosť
Záujem ľudí sa začal viac orientovať na internet. Boom zažívajú zásielkové obchody s potravinami, ktoré však zásadne nezlacňujú. Svoje ceny môžu ponechávať vysoké a nebudú mať núdzu o zákazníkov. Príležitosťou sú však aktuálne elektronika. Mraziace boxy, chladničky, pekárne domáceho chleba sú na niektorých miestach celkom vypredané, alebo predajcovia zvýšili ceny. Tento segment zlacňovať nepotrebujú. Naopak zlacnenie vidíme u menej dopytovanom sortimente.
Taktiež si zvýšený pohyb zákazníkov na internete všímajú obchody ako MALL, datart, či viac všeobecne orientovaní internetoví predajcovia, ktorí lákajú na výpredaje a akcie.
Pre solidaritu
Koronavírus však je dôvodom na zlacňovanie aj z iného dôvodu. Ide o solidaritu voči ostatným, keď sledujeme na Facebooku sekciu MARKETPLACE. Jednotlivci predávajú, alebo ponúkajú bezplatne rôzne produkty, planty rastliniek, zeleniny do záhrady, ponúkajú nepotrebné predmety a výbavu domácnosti, alebo knihy. Solidaritu si začíname všímať aj u niektorých ľudí, ktorí figurujú ako predajcovia, ale nie sú firmami. Na inzertných portáloch sa stretávame s rôznymi ponukami a náladou predajcov, ktorá aj pri darovaní s radosťou prináša fľašu dobrého moku, čokoládu, či kávu v papierovej darčekovej taške.
Ľudia sú naozaj k sebe o niečo milší. Vidieť to aj na snahe pomáhať výrobou domácich rúšok. Darovanie a pomáhanie ľudí v blízkosti prináša aj informácie o dobrovoľníkoch, ktorí pomáhajú starším vo svojom okolí. Všímame si mnoho ponúk, kedy za symbolické ceny ľudia pomáhajú iným, odvážajú tovar, chodia na nákupy. No taktiež v predaji vidieť solidaritu, napríklad tú na knižnom trhu.
Sú to menší spisovatelia, ktorí si všimli potreby ľudí. V izolácii doma sa skôr dostávajú k odloženým knihám. Riešením sú aj elektronické knihy, ktoré si pirátsky naladení ľudia radi stiahnu, kým poctivci kúpia. Práve preto niektorí predajcovia prišli s akciami, ktoré prezentujú akcie s knihami napríklad za polovičné ceny. Tomáš Najt zlacnil svoje dobrodružné sci-fi Zastavený čas na cenu 1,49 EUR práve pre ľudí, ktorí môžu počas tohto obdobia ušetriť. Zaujímavý projekt prinesie aj známa spisovateľka Kristína Ježovičová, ktorá spolu s ďalšou známou spisovateľkou Luciou Braun pripravujú pre verejnosť projekt, ich najnovšiu spoločnú knihu, trochu inak a oveľa prístupnejšie. Informujú o tom autorky na Facebooku.
Do vydania eknihy sa tiež púšťa niekoľko autorov a ich starších kníh, prípadne kníh, kde šlo o staršie práva a tak oživujú svoje diela v podobe stiahnuteľných kníh.