Gastronómia

Kofola, Rajec a Vinea sa objavujú aj v zálohovateľnej fľaši v skle

Spoločnosť Kofola začala ponúkať svoje nápoje vo vratných sklenených fľašiach. Na prvý pohľad ide o celkom nový koncept nádob s litrážou 1 liter. Na Slovensku sa s nimi stretávame v posledných týždňoch vo veľkých obchodných sieťach, ktoré sú priestorovo prispôsobené na to, aby tento sortiment mohol byť vystavený. V menších prevádzkach sa so sklenenými fľašami nestretávame v takej miere.

kofola vinea rajec v skle

Kofola, ktorá svojho času práve v sklenenej podobe bola jedným z najpopulárnejších nápojov v československom predaji, sa tak vlastne vracia k svojim koreňom. Pritom ani ďalšia značka rovnakej spoločnosti – Vinea, nie je bokom. Aj Vineu si mnohí Slováci ešte pamätajú v skle. Aktuálne sa tak aj minerálna voda Rajec dostáva do sklenenej podoby.

Projekt Cirkulka

Kofola priniesla mimo fľaše aj špeciálny typ modulárnych prepraviek, ktoré sú priestorovo aj funkčne prispôsobené novým fľašiam. Sama sa odvoláva na tradíciu zálohovania fliaš, ich udržiavania v obehu tak ako tomu bolo kedysi a opakovanému využívaniu. V konečnom dôsledku je aj toto možnosť, ako znížiť plastové fľaše, hoci v rámci zálohovateľného systému. V prípade sklenených fliaš si však akákoľvek manipulácia žiada viac opatrnosti a viac priestoru.

Na čo sa pripraviť v prípade sklenených zálohovaných fliaš?

Tento dizajn fliaš, ak sme si dobre všimli, používa len Kofola a jej značky. To môže komplikovať možnosti, ako vrátiť zálohovateľnú fľašu. Najmä v predajniach, ktoré majú aktuálne ťažkosti so samotnými plastovými a plechovkovými zbermi obalov. Záloha za jednu fľašu je 30 centov, čo predstavuje zhruba 10 korún na starú menu. Pomerne veľká cena za sklenený obal, ktorý je náchylný na rozbitie – krehký a rizikový na prenášanie. Tiež pomerne ťažký.

Na druhej strane je ekologický a ak aj neputuje naspäť do predajnej siete, jej dizajn sa hodí ako výborná náhrada za iné dostupné fľaše v bežnom komerčnom predaji. Napríklad pre tých, ktorí sa venujú domácim nápojom, sirupom, alebo delia výsledok pálenia z ovocného sadu podľa litrov na menšie nádoby. Cena 30 centov za fľašu môže byť pochopiteľná. Nákup samotných fliaš podobného formátu totiž tiež stojí nemalé peniaze.

V objeme, v akom si fľaše mohla objednať Kofola dokázali docieliť cenu 30 centov. V konečnom dôsledku je to dobrá cena. Tá putuje späť do vrecka, aj keď len v prípade, ak si jedného dňa nájdete čas a cestu s o niečo ťažšou taškou, než tomu je pri plechovkách a plastových fľašiach. Fľaše vyzerajú dobre. Zatiaľ sa tej našej vzdávať nebudeme.

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:Gastronómia