televízia

JOJ a jej nevhodný seriál Hrobári. Ale zvučku si „požičali“ z filmu Borat

JOJ nás dlhodobo nenadchýňa seriálovou tvorbou. Všetky majú rovnaký nádych, rovnaký hlas, ktorý ich uvádza a považuje za výnimočné.

hrobári

Seriál Hrobári, ktorý je od konca septembra novinkou, je v skutku netradične zasadený do prostredia nebožtíkov, pohrebníctva a akej si vidieckej zaostalosti posilnenej negramotnosťou a alkoholom. Vnímať sa dá rôzne, no stále je seriál zámerne zasadený do riskantnej témy, ktorá je pre mnohých ľudí tabuizovaná, no zároveň sa dá v nej slušne vyhrať.

Potlesk za super načasovanie

Je však 11. Októbra, celá Praha je zaplavená ľuďmi, hotelieri dvíhajú ceny, do českej metropoly prišlo mnoho Čechov, Slovákov, Nemcov, prišli sa rozlúčiť s Karlom Gottom. Vo všetkých médiách je len jediná téma a to rozlúčka s Karlom Gottom. Nejeden z nás má myšlienky niekde pri našich zomrelých, uvedomuje si, ako blízko sú Dušičky a to posledné, čo v pochmúrny deň potrebujeme je výsmech. TV JOJ dnes ešte výraznejšie, než inokedy, propagujú svoj seriál, akoby to bola taktika ovplyvniť podprahové vnímanie náš všetkých a upozorniť, že všetkých nás čaká rovnaký koniec. Tak prečo to nebrať optimisticky komediálnym seriálom?

Alebo počas prenosov z rozlúčky Karla Gotta televízia nezabudne hneď vedľa mena slávneho speváka na čiernobielom parte umiestniť reklamu na ich nový seriál Hrobári. Úžasné, hodné televízie JOJ. To však nie je jediné prekvapenie, ktorým v spojitosti s týmto seriálom TV prichádza. Zaskočila aj zvučka, ktorá sa objavuje v televíznej upútavke. Lentrochu zbehlý fanúšik komediálneho žánru si to musel všimnúť.

JOJ si opäť požičala skladbu

Na RTVS už dlhšie počujeme zvučku Hviezdnych vojen nehorázne zmutovanú do podoby zvučky 5 proti 5. To je však asi jediný prípad, ktorý na verejnoprávnom kanáli dokáže iritovať filmového fanúšika. Drží sa tam celé roky. JOJ svojho času používala v relácii Inkognito pozmenenú zvučku z filmu Beatlejuice a považovala ju za svoju. Televízia tiež veľmi často využíva niektoré filmové skladby na doplnenie zákulisia pre upútavky na filmy, ktoré žiadnu poriadnu hudbu nemajú. Púta vás tak skladba z filmov Pearl Harbor, Avatar a reálne je na obraze zostrih scén z nemeckého filmu o ktorého kvalitách radšej pomlčať. Už sme si tak povediac zvykli, že skladby si JOJ požičia. No sú skladby, ktoré nezameniteľne patria do jedného filmu a prostredia. Nie inam. Že sa niekomu bude páčiť hudba z filmu Borat sme ale nečakali.

Borat, nakúkanie do americkej kultúry na objednávku Kazachstanu, bol unikátny film, napriek miere šialenstva v ňom. O samotnom nakrúcaní komédie vedelo len málo ľudí. Pre všetkých to bol skutočný dokument moderátora z Kazachstanu. V skutočnosti ním bol herec a komik Sasha Baron Cohen, ktorého známejšie alterego je rapper Ali G. Neskôr aj rakúsky homosexuálny fashion moderátor Bruno, či diktátor Aladen. Vo filme Borat zaznela hudba, sálajúca rumunským vidiekom, mierne chaotická, výrazne rytmická. Veď aj samotný Borat sa nenakrúcal v Kazachstane, ale v Rumunsku. Hudba z neho je tak nezameniteľná. Seriál Hrobári pritom používa v upútavkach skladbu, ktorá je pre celý film jedna z najznámejších. Opakuje sa v ňom niekoľko krát.

Skladba Mahalageasca je skrátka Borat a používať ju pre účel seriálu reže uši. Pre tých, komu sa zaryla hlboko do pamäte je to v podstate to isté, ako vidieť na Fiate nálepku „milujem americké autá“. Skrátka aj tam niečo nesedí.

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:televízia

Komentáre sú ukončené