Tlačové správy

Dlhý čas čakanie na pokračovanie Zelenej domácnostiam sa končí

Nové rozdelenie finančných prostriedkov v rámci projektu Zelená domácnostiam má umožniť ich preplácanie od júla 2024. Túto podporu na inštalácie zariadení na využívanie OZE – obnoviteľných zdrojov energie (kotly na biomasu, tepelné čerpadlá, slnečné kolektory, fotovoltické panely) – Ministerstvo hospodárstva (MH) upraví tak, aby bol spravodlivejší. Oznámila to Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA).

Predchádzajúcou vládou SR garantovaný podiel vyše 50 miliónov eur pre Bratislavský kraj z celkovej sumy 150 miliónov eur rezort upraví tak, aby sa v tomto regióne použili zdroje porovnateľné so zvyškom Slovenska. MH a SIEA zároveň predstavili novú a vyššiu formu pomoci pre nízkopríjmové domácnosti s názvom „Zelená solidarita“. V rámci tohto projektu domácnosti s nízkym príjmom budú môcť požiadať o podporu až do výšky 90 % oprávnených nákladov.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Skoro bez prekážok

Alfréd Gottas, podpredseda Československej spoločnosti pre slnečnú energiu (ČSSE)  a riaditeľ najväčšieho  slovenského výrobcu slnečných kolektorov – THERMO|SOLARU Žiar, s.r.o. k tomu poznamenáva: ,,Vítame, že sa konečne podarilo odstrániť prekážky, ktoré vyše pol roka bránili v preplácaní poukážok. Vyzývame všetkých záujemcov, aby neotáľali, ale zajímali sa o túto problematiku, hneď ako bude preplácanie aktuálne. Doterajšie čakanie sa odrazilo na prepade inštalácií, predaja i výroby slnečných kolektorov, fotovoltických  článkov a tepelných čerpadiel na Slovensku. Situácia je dramatizovaná prepadom predaja, a bohužiaľ máme signály, že to vzdávajú hlavne živnostníci, ale prepúšťajú aj mnohé väčšie montážne spoločnosti a  montážnici sa snažia zamestnať inde. Všetci dúfame, že Ministerstvo hospodárstva dostojí svojím slovám a vydávanie a preplácanie poukážok bude naozaj odštartované v júli tohto roka.“

Ďalej poukázal na to, že na situáciu doplatili aj domácnosti,  resp. zhotovitelia, ktorí za zostavy namontované po 30.októbri 2023 nedostali doteraz zaplatené. Vyše pol roka tak úverujú štát a reputáciu strácajú aj samotné OZE.

,,V THERMO|SOLARE sme situáciu v zime čiastočne riešili personálnym leasingom – presunom pracovníkov do iných firiem. Nemôžeme si dovoliť ich stratiť. Na slovenskom trhu stále viac chýbajú kvalitní inštalatéri a pri plánovaní inštalácií sa podceňujú statické nároky stavby (predovšetkým odolnosť voči záťaži vetrom) a požiarna bezpečnosť, predovšetkým v oblasti fotovoltiky. Zásadne sme zvýšili predaj v západnej Európe, predovšetkým vo Francúzsku, kde sa obnoviteľným zdrojom tohto roku obzvlášť darí.  Dúfam, že sa reštart poukážok začne čo najskôr a stratený čas dobehneme,“ poukázal A.Gottas.

Horší začiatok tohto roka

Kým vlani zaznamenal  THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o. enormne silný prvý štvrťrok, historicky najlepší za poslednú dekádu, po zvyšok roka záujem verejnosti o využitie slnečnej energie citeľne opadol z dôvodu nefungovania programu Zelená domácnostiam. ,,Bolo to z veľmi vysokej základne záujmu, podľa nášho odhadu minimálne o 40 %, predovšetkým v oblasti rodinných domov. Za prvý polrok tohto roka bol vývoj negatívny – všetci čakali a málokto kupoval. K tomu pri fotovoltických systémoch prišlo aj vytriezvenie domácností z reálnej návratnosti inštalovaných technológií pri súčasnej cene elektriny pre fyzické osoby. Európa je navyše enormne zavalená lacnými čínskymi panelmi, čo tunajším výrobcom komplikuje situáciu a niekoľko veľkých výrobcov fotovoltiky oznámilo sťahovanie fabrík do oblastí mimo  Európu,“ vysvetľuje A.Gottas

Zelená domácnostiam:

Podľa SIEA predchádzajúca vláda SR stanovila, že z projektu Zelená domácnostiam má smerovať viac ako 50 miliónov eur do Bratislavského kraja, čo je približne jedna tretina z celého rozpočtu projektu. Na ostatných sedem krajov ostalo dokopy iba 100 miliónov eur, čo je v priemere na jeden kraj približne 14 miliónov eur. Navyše záujem v Bratislavskom kraji o túto formu podpory nie je taký, ako na zvyšnom území Slovenska. Podľa predbežných registrácií pochádza z Bratislavského kraja približne 1 500 žiadostí v hodnote 4,25 milióna eur. Z ostatných krajov Slovenska eviduje SIEA spolu viac ako 12 000 žiadostí za cca 35 miliónov eur. Okamžite po rozdelení prostriedkov štát začne s postupnou aktiváciou a preplácaním poukážok. Proces rozdelenia bude trvať niekoľko týždňov, a jeho spustenie je naplánované na júl. Ministerstvo hospodárstva SR sa za zdržanie domácnostiam čakajúcim na inštaláciu ospravedlňuje.

Zelená solidarita

Špeciálnu pomoc určenú pre ľudí s nízkym príjmom plánuje rezort hospodárstva spustiť v 3. kvartáli 2024. Takýmto domácnostiam štát prispeje vyššou mierou podpory. Zatiaľ čo štandardný príspevok v rámci projektu Zelená domácnostiam môže pokrývať maximálne 50 percent nákladov na inštaláciu, v prípade zvýhodnených podmienok v rámci podprojektu Zelená solidarita môže pokrývať až 90 % nákladov.

Domácnosti si v projekte Zelená solidarita môžu rovnako, ako v projekte Zelená domácnostiam, vybrať z 5 300 zariadení spĺňajúcich technické požiadavky a na inštaláciu využiť služby až 1 570 oprávnených zhotoviteľov registrovaných v projekte Zelená domácnostiam.

THERMO|SOLAR vyváža viac  ako 70%

Viac ako 70 % produkcie THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o. ide na vývoz. Po rekordnom 1.polroku 2023 prišla vlani v druhom polroku korekcia tržieb, ale stále išlo o jedny z najlepších celoročných výsledkov firmy. Pod zlepšené výsledky sa podpísalo ak to, že sa firma stala v roku 2022 členom rakúskej skupiny Hargassner. THERMO|SOLAR sa v súčasnosti nachádza v štádiu výrazného rozvoja prakticky všetkých svojich aktivít. Nielen v oblasti výroby slnečných kolektorov a komponentov k nim, ale aj v oblasti nových výrob pre skupinu Hargassner.

Spoločnosť naďalej pôsobí pod menom THERMO|SOLAR Žiar. Spoločnosť je jediným priemyselným výrobcom plochých vákuových kolektorov, ktorých zásadnou prednosťou je veľmi dobrý pomer ceny a kvality. THERMO|SOLAR poskytuje na slnečné kolektory 12 ročnú záruku. Praxou overená životnosť slnečných kolektorov z produkcie žiarskej fabriky dosahuje 40 a viac rokov. Žiarske kolektory boli doteraz inštalované v takmer 80 krajinách celého sveta a to aj na takých extrémnych miestach ako je najvyššia hora Nemecka Zugspitze, či Ohňová zem v Patagónii. Pracujú napríklad v Nepále, Argentíne, Botswane, Maroku, Ománe, Juhoafrickej republike, Austrálii, ale aj v Maroku, Egypte, Jordánsku, či v americkej Kalifornii.

Ďalšie informácie sú na www.thermosolar.sk alebo na tel.: +421-45-601 6080

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:Tlačové správy

Komentáre sú ukončené