Chcete vedieť, ako si overiť pravosť a rýdzosť zlata? Čo sa ešte považuje za pravé zlato a ako odhaliť napodobeniny? Prečítajte si článok.
Čo je zlato?
Zlato s chemickou značkou Au, používa ľudstvo už tisíce rokov. Má charakteristickú žltú farbu a vysoký lesk. V priemysle a šperkárstve je obľúbené pre svoju vysokú odolnosť voči korózii. Neublížia mu dokonca ani také silné kyseliny ako sírová alebo chlorovodíková. Zlato dokáže rozpustiť jedine lúčavka kráľovská – zmes kyseliny chlorovodíkovej a dusičnej. V priemysle sa pre svoju vysokú vodivosť používa v elektronických zariadeniach a využitie našlo aj v medicíne.
Rýdze zlato a jeho zliatiny
Rýdze, teda čisté zlato, je veľmi mäkké. V tejto súvislosti sa vám môžu vybaviť charakteristické scény z historických filmov či rozprávok, kedy si postava overuje pravosť zlatého dukátu tak, že do neho zahryzne. Rýdze zlato sa využíva ako investičná komodita, vodič v elektropriemysle, katalyzátor chemických reakcií a podobne.
Na výrobu šperkov sa však pre nedostatok pevnosti čisté zlato nehodí a používajú sa jeho zliatiny s inými kovmi, ktoré mu dodávajú potrebnú pevnosť a môžu výrazne meniť aj výslednú farbu zliatiny.
Na vyjadrenie podielu čistého zlata v zliatine sa najčastejšie využívajú karáty. Rýdze zlato má 24 karátov. Pri výrobe šperkov sa bežne používajú 14 alebo 18 karátové zliatiny. Znamená to, že 14 karátové zlato obsahuje 14 dielov zlata a 10 dielov iných kovov. Inak povedané 58,5 % je zlato a zvyšok tvoria prímesi.
Aby sa zliatina na Slovensku mohla označovať ako zlato, musí obsahovať minimálne 9 karátov. Tento štandard sa vo svete môže mierne líšiť v závislosti od legislatívy danej krajiny.
Aké značky by sa mali nachádzať na zlatých šperkoch?
Punc
Na Slovensku musia byť všetky zlaté šperky nad 0,5 g overené Puncovým úradom SR a označené puncovou značkou. Punc potvrdzuje pravosť drahého kovu. Je to maličká značka na málo viditeľných častiach šperku. Nájdete ho najčastejšie na vnútornej strane prsteňov, na zapínaniach a zadnej strane náušníc, a pri náramkoch a retiazkach v blízkosti zapínania.
Na prvý pohľad sa vám punc môže zdať ako škrabanec alebo špinka. Pod lupou však musí byť zreteľne viditeľný a hlboko vyrazený alebo vypálený laserom. Ak sa vám punc zdá byť nedostatočne viditeľný (napríklad chýba časť puncu, nie je dobre rozoznateľný) je potrebné zvýšiť pozornosť. Rovnako si dávajte pozor aj vtedy, keď v jeho blízkosti uvidíte stopy po letovaní, teda spájaní častí šperku.
Legislatíva sa v rôznych krajinách odlišuje, a tak sa môže stať, že na zlatom šperku zo zahraničia bude iný punc alebo dokonca žiadny. S Českou republikou máme puncové značky rovnaké a uznávané sú napríklad aj punce z Cypru, Fínska, Poľska, Maďarska a Holandska.
Rýdzosť
Rýdzosť alebo rýdzostná značka je číslo, ktoré vyjadruje podiel čistého zlata v zliatine. Nájdete ju vyrazenú v blízkosti puncu a býva zreteľne viditeľná aj voľným okom. Občas môže byť pred číslom rýdzosti aj písmeno G ako Gold (zlato).
Výrobné a zodpovednostné značky
Touto značkou musia byť na Slovensku označené aj šperky pod 0,5 g. Poskytuje nám informácie o pôvode šperku. Značka je vo formáte krátkeho kódu, ktorý je graficky spracovaný do drobného obrázku. Výrobcom pridelí Puncový úrad výrobnú značku a predajcom zodpovednostnú značku.
Pravé alebo falošné?
Nenechajte sa oklamať pozlátenými šperkami. Na prvý pohľad vyzerajú ako pravé zlato. V jadre šperku sa však nachádza úplne iný kov. Pri kvalitnejších kúskoch to môže byť striebro alebo chirurgická oceľ, ktorá je povrchovo upravená tenkou vrstvou zlata. Takéto šperky sú alternatívou, ktorá si ponecháva vizuálne vlastnosti zlata, ale má podstatne nižšiu cenu. Nenájdete na nich, samozrejme, ani zlatý punc či rýdzostnú značku zlata.
Pri nepoctivých obchodníkoch sa môžete stretnúť aj s falzifikátmi, ktoré sa síce za zlato vydávajú, ale ich cena je omnoho nižšia, prípadne takmer nulová. Občas sa na nich dokonca vyskytnú aj zavádzajúce značky 14K alebo 18K tak, aby evokovali rýdzostnú značku. Tieto šperky vyrábajú z lacných a nekvalitných zliatin, ktoré sú len pozlátené.
Overený predajca vám ušetrí starosti
Najjednoduchší spôsob, ako sa vyhnúť prípadnému sklamaniu a kúpe predraženého falzifikátu, je nakupovať u overených predajcov. Každý takýto slovenský obchod, či už online alebo offline, je registrovaný na Puncovom úrade. V prípade zahraničných obchodov si najskôr vyhľadajte spoľahlivé recenzie.
Ako si overiť pravosť zlatého šperku?
Na internete nájdete rôzne „zaručené“ rady ako na to. Pravda je však taká, že istí si môžete byť len pri poctivo označenom šperku alebo šperku, ktorý skontroluje odborník. Na Puncový úrad sa môžete obrátiť aj ako súkromná osoba. Za drobný poplatok vám overia pravosť a určia rýdzosť vášho šperku. Používajú na to moderné a spoľahlivé laboratórne metódy.
Známe je aj testovanie lúčavkou kráľovskou, ktoré bežne používajú v zlatníctvach. Pri hrubej vrstve pozlátenia však táto metóda nemusí byť spoľahlivá.