Tlačové správy

Nenechajte si pokaziť náladu s príchodom jesene

Leto sa pomaly končí a začína daždivá a pochmúrna jeseň. Sychravé počasie sa môže negatívne odraziť aj na vašej nálade a privodiť jej časté výkyvy, stres či úzkosť.

neuraxBiotic

Udržanie vyrovnanej nálady je veľmi dôležité pre každodennú pohodu a aj pre dlhodobé zdravie. Ak máte zlú náladu, tak sa u vás môže prejaviť úzkosť, smútok, únava alebo zvýšené napätie, čo môže pretrvávať niekoľko dní.

Zlá nálada ako problém

Nálada ľudí je nesmierne dôležitá, pretože ak je trvalo na nízkej úrovni, môže viesť k iným zdravotným poruchám. Pretrvávajúca zlá nálada môže mať z dlhodobého hľadiska s veľkou pravdepodobnosťou negatívne dôsledky, preto je dôležité zamyslieť sa nad tým, ako ju vyriešiť. Uvedomenie si toho, čo spôsobilo zlú náladu, môže byť užitočné pri jej zvládaní a môže niekoho viesť k zmenám v životnom štýle, ktoré dlhodobo zlepšia jeho pocity.

Z nevyrovnanej nálady môže plynúť viacero fyzických aj psychických príznakov, a to z dôvodu, že duševné a fyzické zdravie sú v našich životoch prepojené a každé z nich môže mať na to druhé škodlivý alebo pozitívny vplyv. Medzi fyzické príznaky patrí únava, nedostatok energie či nespavosť. Môže to mať dopady aj na duševné zdravie v podobe zvýšeného hnevu, frustrácie, zvýšených pocitov napätia či úzkosti.

Ako si udržať vyrovnanú náladu počas jesene?

Na udržanie psychickej pohody ako aj nálady vplýva viacero faktorov, ktoré môžete robiť aj vy sami. V prvom rade je tu cvičenie, ktoré je dobrým spôsobom na zvýšenie pozitívnosti a nálady. Pobyt vonku na čerstvom vzduchu je pre duševné zdravie a účinok endorfínov dobre známy.

Dôležité je aj prekonávať negatívne myšlienky a sústrediť sa na pozitívnu stránku. Prínosom pre duševné zdravie môže byť aj obmedzenie alkoholu, pretože pôsobí depresívne a tým pádom môže negatívne ovplyvňovať náladu – najmä ak sa už človek cíti zle. A nakoniec je tu alfa a omega zdravého a šťastného života – strava! Podľa skladby vášho jedálnička sa mení aj vaša nálada. Vravíte si, ako môže niečo, čo zjete, súvisieť s vašou náladou? Jednoducho.

Os „črevo – mozog“

„Tráviaci trakt je oblasť s bohatým výskytom baktérií a vedecké výskumy dokazujú, že črevá sú osou ´črevo-mozog´ napojené na mozog. Toto prepojenie medzi tráviacim a centrálnym nervovým systémom je obojsmerné, a zaisťuje spojenie emocionálnych a rozumových centier mozgu s periférnymi funkciami čriev. Pokiaľ nastane nerovnováha v čreve, ovplyvňuje to aj psychiku,“ vysvetľuje MUDr. Terézia Rosenbergerová.

Ak teda črevná mikrobiota funguje správne, tak ovplyvňuje tvorbu látok, pričom jednou z nich je aj serotonín, ktorý je hormónom šťastia a tým môže mať vplyv na pozitívnu zmenu nálad, zvládanie stresu, predchádzaniu úzkostných stavov či depresie. Stav črevnej mikrobioty týmto spôsobom ovplyvňuje našu psychiku vrátane nálady.

Proti psychickej nerovnováhe či nevyrovnanej nálade môžu byť prostredníctvom spomínanej osi „črevo – mozog“ nápomocné psychobiotiká s obsahom špecifického probiotického kmeňa Lactobacillus plantarum DR7®. „Vďaka priaznivému pôsobeniu na črevnú mikrobiotu prostredníctvom mechanizmu „os črevo – mozog“, môžu psychobiotiká prispievať k zlepšeniu príznakov stresu, depresií, úzkosti a porúch spánku,“ dodáva MUDr. Terézia Rosenbergerová. Tento špecifický kmeň je obsiahnutý vo výživovom doplnku zo skupiny psychobiotík NeuraxBiotic Zen®. Psychobiotiká sú skvelou alternatívou aj v prípade, ak váš zdravotný stav nutne nevyžaduje návštevu odborníka.

 

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:Tlačové správy