produktyTlačové správy

Automatizácia firemných procesov robí z hrozby príležitosť

Inflácia, prudký rast cien energií a nestabilita trhov zavinená predovšetkým vojnou na Ukrajine – všetky okolnosti nasvedčujú, že za dverami je, ak nie kríza, tak prinajmenšom recesia. Pre mnoho firiem to znamená neľahké rozhodovanie, ako znížiť náklady a pri tom neohroziť svoju konkurencieschopnosť.

Jednou z možných odpovedí je automatizácia firemných procesov prostredníctvom ERP systému. Na rozdiel od prvoplánových škrtov dokáže správne vybraný software ušetriť peniaze a zároveň skvalitniť výrobu či poskytované služby. Z úsporného opatrenia tak robí konkurenčnú výhodu, pričom je na mieste spomenúť, že nasadenie ERP systémov je už tak rozšírené, že, menej ako bonus, začína v súčasnosti predstavovať nutný predpoklad pre efektívne riadenie firmy.

Enterprise Resource Planning

Skratka ERP znamená Enterprise Resource Planning (plánovanie podnikových zdrojov). Ide o systém typu „všetko v jednom“, ktorý zvláda široké spektrum úloh počnúc riadením ľudských zdrojov, cez správu zásob a riadenie vzťahov so zákazníkmi, až po účtovníctvo a výkazy. Ide o najlepší nástroj na zefektívnenie prakticky všetkých procesov naprieč firmou. Buďme konkrétni:

  • Zaisťuje dokonalý prehľad o predajoch, nákladoch, maržiach či skladových pohyboch, a to všetko na jednom mieste. Zákazník tak môže porovnávať údaje v patričných súvislostiach, získať presný obraz, ako je na tom jeho firma, a kvalifikovane sa podľa toho rozhodovať.
  • Sledované údaje v ERP pomôžu odhaliť skutočný potenciál ktoréhokoľvek biznisu – produkty, služby, ľudia či technológie prinášajúce najväčší zisk. Dajú tiež šancu dobyť nové oblasti trhu.
  • Stanovenie nákladovosti všetkých firemných oblastí a činností, na ktorých základe je možné identifikovať slabé miesta. Potom už stačí len zmeniť či úplne odstrániť neefektívne prvky.
  • Znížiť personálne náklady vďaka automatizácii rutinných úkonov skôr vykonávaných manuálne, napríklad zadávanie dát či vedenie záznamov.
  • Eliminuje riziko spomalenia výroby kvôli nedostatku skladových zásob.
  • Umožňuje lepšiu spoluprácu medzi tímami prostredníctvom prístupu k informáciám o zákazníkoch, dodávateľoch a financiách.
  • Výrazne znižuje hrozbu zlyhania ľudského faktoru.

Inovácie v podnikoch

„Českú aj svetovú ekonomiku podľa všetkého čaká niekoľko náročných rokov,“ hovorí Jaroslav Řasa, zakladateľ a majiteľ ABRA Software. Pražská spoločnosť s viac ako tridsaťročnou históriou patrí k najvýznamnejším českým i slovenským dodávateľom informačných systémov. Jej riešenia používa 20 tisíc zákazníkov po celom svete. „Takéto obdobie vyzýva k zásadným inováciám, na ktorých konci budú lepšie a šikovnejšie produkty. Nie je nič horšie ako sedieť a pasívne vyčkávať, čo prinesie budúcnosť,“ dodáva Řasa.

Kľúčom k úspechu je podľa šéfa ABRA ponuka variabilných systémových riešení, medzi ktorými si vyberú priemyselní giganti aj startup s pár desiatkami ľudí. Prví menovaní klienti využívajú komplexný ABRA Gen, pre menších zákazníkov a e-commerce sa hodí skôr ABRA Flexi, ktorého prednosťou je rýchlosť a jednoduchosť. Výrobný sektor potom dostáva naviac bonus v podobe špecializovaného procesného systému FLORES.

ERP systém od ABRA

ERP systém od ABRA používa aj spoločnosť ELKO EP, ktorá s polmiliardovým obratom patrí medzi popredných svetových výrobcov elektronických zariadení pre domáce, kancelárske a priemyselné automatizácie. „Odborníci z ABRA Software sa na naše procesy pozreli s nadhľadom a správne určili, čo a ako zmeniť a nastaviť tak, aby firma lepšie fungovala. Výsledky sa prejavili v číslach aj v spokojnosti našich zamestnancov, ktorí sa zbavili zbytočnej administratívy,“ hovorí konateľ Jiří Konečný.

ERP jeho firme umožňuje odhaliť úzke miesta vo výrobe, lepšie spravovať skladové zásoby a vyhodnocovať produktivitu. „Vďaka komplexným informáciám teraz riadime výrobu na základe reálnych dát, a nie podľa dojmov,“ zhŕňa hlavný prínos Konečný.

Úspory zaisťuje aj optimálne naplnenie výrobných kapacít. V rámci jednej zmeny môže byť nezávisle na sebe rozpracovaných tisíc kusov rôznych polotovarov a výrobkov. ERP systém dokáže požiadavky na výrobu riadiť s maximálnym vyťažením všetkých liniek. Vďaka tomu môže v prevádzke bežať aj niekoľko desiatok výrobných príkazov naraz.

Cestovná agentúra Asiana (prevádzkuje napr. portál Letuška.cz) nemusela vďaka automatizácii obchodných transakcií a ich prepojeniu s účtovníctvom už 15 rokov rozširovať svoj účtovnícky tím, hoci počet transakcií za toto obdobie niekoľkonásobne vzrástol. Systém ABRA Gen zaisťuje automatické odosielanie všetkých potrebných potvrdení o rezervácii či zaplatení a spolupracuje s platobnými systémami. Operácie pritom prebiehajú po celom svete v reálnom čase a v mnohých rôznych menách.

Vývoj vlastného riešenia

Niektoré technologické firmy so silnými vývojárskymi kapacitami sa rozhodnú pre vývoj vlastného ERP riešenia. To bol prípad výrobcu bezpečnostného software ESET, ktorého legendárny NOD32 patrí k najpoužívanejším antivírusom sveta. Kvalitní programátori však sami o sebe nestačia, ak nemajú s daným typom systému dlhodobú prax. „Po skúsenostiach s implementáciou a prevádzkou vlastného systému máme istotu, že by sme to ani po veľmi dôkladnej analýze nevymysleli lepšie než niekto, kto sa tejto problematike venuje desiatky rokov,“ hovorí Igor Hák, šéf IT v Esete. Dnes využíva ABRA Flexi, kde sa odohrávajú procesy spojené s prijatím objednávok, záznamom v adresári, fakturácie a evidencie zákaziek. Licencie ESET sa predávajú cez tri kanály, preto bolo potrebné združiť viac objednávok do jedinej a rozlíšiť ich formu pre čítanie a zápis.

Pre Jaroslava Řasu je spätná väzba od zákazníkov dôkazom, že inovácie nie sú len módny výraz bez hlbšej podstaty. „Automatizácia a všeobecne modernizácia firiem prináša konkrétne, merateľné dopady na efektivitu práce a prevádzkové náklady,“ hovorí Řasa. „Teraz sa bude musieť v prakticky každom sektore na nejakú dobu uskromniť, hľadať rezervy a nové cesty. Môžeme to vnímať ako hrozbu, ale ja dávam prednosť vidieť v tom najmä príležitosť, ako všetko od logistiky po riadenie dodávateľských reťazcov robiť lepšie.“

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:produkty