Voľný čas

Stojanový pracovný zverák, ktorý nadchne aj profesionála

Nemusíte byť profesionálny tesár, majster dreva, či úprav rôznych materiálov, aby ste vedeli oceniť nástroj ako je tento. Prenosný pracovný stojanový zverák, ktorý si dokážete jednoducho pohybom nohy cez pedál utiahnuť a rovnako aj uvoľniť, už nadchol prevažne v Čechách nejedného majstra. Domáce majstrovanie je spojené s mnohými improvizáciami a ústupkami. Keď už brúsime, alebo režeme, neraz materiál drží prišliapnutá noha, alebo druhá ruka. Pritom dá sa to aj inak. Po tom, čo sme mali možnosť si otestovať Strongbold S1 – prenosný pracovný zverák na prácu v dielni, v záhrade, alebo aj niekde medzi oboma spomenutými miestami, je nám jasné. Jasné to, že tento nástroj má uplatnenie na mnohých iných miestach, pri množstve činností a nemusí ísť o vyslovene dielenské využitie.

Strongbold S1

Opakovane nám poslúžil ako provizórny pracovný stôl a drží všetko, čo je potrebné prebrúsiť, alebo odrezať. Je pritom celkom jedno, či ide o plastové rúrky, konáre, hranoly, dosky, alebo celé okenice. Dokonca nám dopomohol s malými úpravami aj pri lepení jednej drevenej konštrukcie, kde nedostačoval počet malých zverákov a ten veľký výrazne zastúpil časť z nich.

Vlastná redakčná recenzia stojanového zveráku Strongbold S1, ktorého technický popis nájdete na regals.sk

Konštrukcia zveráku a fungovanie

Ak si ho zadovážite v niektorej predajni, alebo vám ho doručí kuriér, prichádza veľká škatuľa. V nej sa nachádza zložený, pričom pohyblivé sú tri nohy. Tie do seba zapadajú a vytvárajú parádne stabilný kus nástroja. Ten sa dá položiť, alebo postaviť a zaberá naozaj veľmi malý priestor. Ľahko ho skryjete do regálu, alebo pod stôl. Po postavení a zaklapnutí poistiek je mimoriadne pevným nástrojom na akejkoľvek zemi. Trojnožka má vysokú nosnosť presahujúcu váhu bežného dospelého človeka a upínaciu silu 10 kN. Pri niečom takom sa dá hovoriť ako o profesionálnych podmienkach.

Klasické gumené čeľuste sa dajú nahradiť ostrými zubami na uchycovanie guľatiny a konárov. Vtedy zverák parádne poslúži pri držaní dreva počas rezania reťazovou pílou. Dôležitou vlastnosťou zveráku je čierny pedál pod ním. Do neho opriete nohu a prišliapnete. Hoci pohyblivá čeľusť je voľná, pri šliapaní sa posúva, až celkom pritlačí materiál, ktorý chcete opracovať. Keď dosiahnete potrebné uchytenie, len zaistíte poistku vpredu a materiál drží.

Postrehy z fungovania zveráku Strongbold S1

Uchytenie dreva, materiálu, alebo napríklad hliníkovej konzoly, ktorú potrebujete prebrúsiť, sa počíta na sekundy. Reálne je to však len záležitosť prišliapnutia pedálu a uchytenia. Zaistenia a následne aj odistenia po práci. Pri zveráku je možné neustále prišliapnuť a manipulovať s poistkou. Reakcia je rýchla. Čo je podstatné, stále máte dve ruky voľné. Pedál je pohyblivý len dopredu a dozadu, takže aj stabilita samotného používateľa je zaistená.

Ruky zostávajú voľné, takže s nimi môžete manipulovať, presúvať hranoly, fošne, alebo dosky. Najmä však držať uhlovú brúsku, pílku, alebo motorovú pílu. Stabilita nástroja je prínosom práve pri rezaní motorovou pílou. Pri nej je nutná opatrnosť v každom prípade. Uchytené drevo však pre stabilitu nástroja odoláva vibráciám pri rezaní pomerne dobre a tak sa celý náklad nekmáše. O to viac, ak samotnú reťazovú pílu používame v súlade s bežnými pravidlami o rezaní a tlaku na rezané drevo lištou píly so smermi rezov a pod.

prenosný stojanový zverák strongbold s1

Nástroj je konštrukčne jednoduchý, výborne vyladený, vizuálne zaujímavý. Používa jasné oranžové farby, v dielni sa tak nestratí. Je perfektne skladný do kufra auta a následne po pár sekundách pripravený na prácu. Má 20 kilogramov a pripojiteľnú plastovú rúčku. Na opačnej strane prístroja je plastový výčnelok, ktorý napomáha lepšej manipulácii pri prenášaní. Vymyslené je to dobre. Mať ho v dielni aj v prípade úplného amatéra znamená zaujať pokojne aj profesionála. Lenže aj z toho amatéra takýto nástroj robí o niečo lepšie vybaveného amatéra.

Prenosný zverák Strongbold S1 je skvelou vychytávkou, v ktorej možno uchycovať rôzne materiály. Uchytenie je veľmi rýchle, rovnako ako pustenie. Ruky zostávajú voľné. Nástroj nevyžaduje elektrický prúd, len ľudskú nohu. Prínosom je nepochybne pre každú dielňu aj záhradu. Všade tam, kde pracujete s nástrojmi, opracúvate, režete, skracujete, brúsite a pod.

Recenzia nie je plateným názorom ani nie je predmetom objednávky predajcu, výrobcu, či distribútora. Je reálnym názorom k reálne používanému produktu. 

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:Voľný čas