Kultúra a umenie

Pred Vianocami vyjde kniha o Slovensku, o filme a o filme na Slovensku

Do predpredaja bola uvedená kniha, aká sa bežne neobjavuje. Vieme niečo o tom, ako prebieha nakrúcanie. Nie vždy ale vieme aj o miestach, kde sa filmy nakrúcali. Pritom takáto informácia môže byť zaujímavá. Sami by sme chceli vedieť, aké filmy sa nakrúcali v našom okolí, aby sme sa prišli na také miesta pozrieť. Alebo aby sme sa pri pozeraní na film mohli zamerať na scénu a porovnávať, ako veľmi sa čo zmenilo.

Filmové miesta kniha

V českom filme Pod jezevčí skálou z roku 1978 s Tomášom Holým sa v jednom pozadí objavil aj otec jedného zo slovenských lyžiarov. Pri jednom rodinnom posedení na to svojho času spomínal, rovnako na miesta, kde sa film nakrúcal. Spomínal, že tie miesta mali v Čechách ľudia radi a práve pre tento film k nim z rôznych kútov Česka ľudia neskôr chodili. Hoci ide o český film a kniha, ktorá sa pripravuje je o Slovensku, je tu ona spojitosť. Spojitosť s filmovými miestami a teda tými, kde sa film nakrúcal. Takéto miesta priťahujú pozornosť všade vo svete a mohli by aj na Slovensku. Prvé články, ktoré o knihe vychádzajú, upozorňujú práve na slabý filmový turizmus.

Zaujímavá kniha Filmové miesta

Kniha s názvom Filmové miesta vychádza 11.11.2021. Oficiálna anotácia, ktorá knihu predstavuje znie:

Slovensko je krajinou, ktorá z prírodného či kultúrno-historického hľadiska ponúka filmárom takmer všetko. Zelené hory, pralesy, holiny, pastviny, rozsiahle polia bez jediného kopca, dravé rieky aj pokojné toky, zasneženú krajinu i krajinu poznačenú výstavbou. Na kopcoch aj mimo nich má mohutné pevnosti, hrady, zámky či miesta s krásnymi prírodnými scenériami.

Kniha Filmové miesta je prechádzkou po mestách, dedinách, horách i dolinách, kde sa nakrúcali viaceré slovenské a zahraničné filmy. Obsahuje vybrané filmové diela a osobnosti filmu vo vzťahu k miestam ich nakrúcania. Čitateľ v nej nájde aj množstvo lokalít, ktoré sa pomocou filmu podarilo zviditeľniť a na svojom putovaní objaví veľa filmových zaujímavostí.

O knihe:

 

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:Kultúra a umenie