Tlačové správy

Prečo je leto najvhodnejším obdobím pre slnečné kolektory

Leto je najvhodnejším obdobím roka na využitie slnečných kolektorov. Je to preto, že práve  v tomto ročnom období slnečný svit najdlhšie dopadá na slnečné kolektory. Je rozdiel, či je slnko na oblohe 14-15 hodín, alebo len 10, či ešte menej. Zároveň je slnko vysoko nad obzorom a slnečné žiarenie dopadá z väčšej časti kolmo na rovinu kolektorov, čím intenzívne ohrieva najväčšiu plochu. V lete je aj najmenej zamračených  a najviac slnečných dní, čo tiež zvyšuje výkon kolektorov. Aj teplota vzduchu, ktorá v noci neklesá pod 20°C a cez deň presahuje 30°C, prispieva k rýchlejšiemu a tým efektívnejšiemu ohrevu úžitkovej vody. Informuje o tom Alfréd Gottas, riaditeľ najväčšieho domáceho výrobcu slnečných kolektorov, firmy  THERMO|SOLAR Žiar, s. r. o.

,,Na druhej strane je leto obdobím  s najvyššou spotrebou teplej úžitkovej vody. Ľudia sa v horúčavách viac potia a potrebujú sa sprchovať 2 až 3-krát denne. V prípade, že má domácnosť osadený bazén, tento spoľahlivo spotrebuje prebytočné teplo zo slnečných kolektorov a ušetrí tak financie za ohrev vody. V poslednom období sa skúšajú (i na Slovensku) slnečné kolektory aj ako zdroj energie na chladenie v klimatizačných zariadeniach. Ide o rovnaký princíp ako v odparovacích chladničkách. Slnečné kolektory podobne slúžia aj pre tepelné čerpadlá, kde pre nich predoohrievajú vodu a šetria tak elektrickú energiu,“ vysvetľuje A.Gottas.

Netypické leto s koronou i záujmom o poukážky

Tohtoročné leto s netypickým priebehom a rekordným počtom tropických dní sa podpísalo pod zvýšený predaj slnečných kolektorov na domácom trhu v máji a júni. Tento faktor, spolu s odloženou spotrebou počas koronakrízy a dobre rozbehnutou štátnou podporou prostredníctvom poukážok SIEA na solárne systémy v rámci podporného programu Zelená domácnostiam, riadne rozhýbali trh v závere prvého polroka.

,,Aj v júli a zvyšku leta by sme boli pokračovali v raste na domácom trhu, bohužiaľ hlavný motor poháňajúci predaj – štátna podpora, v súčasnosti chýba. Záujemcovia sú, ale slovenský trh sa začína zastavovať. SIEA  po vyčerpaní rezervovaných prostriedkov na podporu slnečných kolektorov, teraz nevydáva nové poukážky. Je to škoda, pretože epidemiologická situácia na Slovensku je zatiaľ dobrá, čo praje inštaláciám.  V mesiaci august sa rozbieha predaj našich výrobkov cez partnerskú sieť vo Francúzsku. Pripravujeme niekoľko väčších realizácií v Rakúsku (hotel), Anglicku (priemysel) i na Slovensku (bytové domy),“ konštatoval A.Gottas.

Máte už bazén?

Exteriérová kúpacia sezóna sa pre bazény s ohrevom vody pomocou slnečných kolektorov tradične začína v apríli a trvá do októbra. Majitelia tak majú sedem mesiacov v roku možnosť využívať, že sa im slnko stará prakticky zadarmo o teplú vodu na kúpanie. Exteriérový bazén by mal mať plochu slnečných kolektorov na úrovni cca 50% z plochy bazéna, interiérový 80 až 100%. Prebytky teplej vody mimo kúpacej sezóny tiež nevyjdú nazmar. Majitelia slnečných kolektorov ich môžu využiť na podporu vykurovania.

Poukážky SIEA na solárne systémy v rámci podporného programu Zelená domácnostiam II (https://zelenadomacnostiam.sk/), sa nemôžu použiť výhradne na ohrev vody v bazénoch. Pri ich kombinovanom využití pre ohrev vody pre domácnosť alebo aj podporu vykurovania, je už takáto pomoc prípustná do výšky max. 1750 Eur. Celá zostava sa aj s nižšou podporou oplatí, pretože tých pár kolektorov naviac nestojí v porovnaní s celým systémom až tak veľa. Rovnako tak sa môžu kolektory použiť, v kombinácii s tepelným čerpadlom, na predohrev vody využívanej pri vykurovaní. Takto získané teplo môže pokryť približne 15 až 30 % ročnej potreby dobre izolovaného objektu vybaveného nízkoteplotným vykurovacím systémom.

Pri využití štátnych dotácií ide o najekologickejší a vysoko efektívny spôsob zabezpečenia tepla, bez znečisťovania ovzdušia a negatívnej uhlíkovej stopy. Netreba zabúdať ani nato, že kúpou slovenských slnečných kolektorov sa podporuje domáca výroba a zamestnanosť nielen vo výrobnom, ale aj v montážnych závodoch. V súčasnosti sa slnečné kolektory oplatia aj bez dotácií a príspevkov všade tam, kde je vyššia spotreba teplej vody. Pri využití poukážok a fondov sa efektivita ešte zvýši a návratnosť investície skráti.

Na čo sa dajú využiť solárne systémy

V slovenských  podmienkach sa slnečné kolektory najčastejšie používajú na prípravu teplej vody. Iba menšia časť inštalácií slúži aj na podporu vykurovania a na ohrev vody v bazénoch. Vo svete sú časté aj aplikácie na výrobu priemyselného tepla do 100°C. Na prípravu teplej vody treba pre 4 – 5 člennú rodinu inštalovať cca 5 m2 kolektorovej plochy.

Postup pri výbere

Najlepšie je obrátiť sa na renomovaného dodávateľa, akým je napríklad THERMO|SOLAR Žiar, nechať si vysvetliť výhody jednotlivých riešení a dať si spraviť ponuku na mieru. V prípade akciovej ponuky THERMO|SOLARU môžu domácnosti dostať podporu vo výške 781 až 1750 eur podľa typu a počtu kolektorov. Podpora predstavuje 35–50 % z ceny, ale nesmie presiahnuť 50 % z nákladov na kompletnú inštaláciu solárneho systému. Ročne tak môže domácnosť v rodinnom dome ušetriť aj viac ako 250 EUR za prípravu teplej vody. Kritériami, ktoré rozhodujú v prospech výrobkov THERMO|SOLARU, je pomer cena a kvalita, životnosť, výkon, referencie, garancie až 12 rokov, servis a poradenstvo.

Ďalšie informácie sú na www.thermosolar.sk alebo na tel.: +421-45-601 6080

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:Tlačové správy