Jeseň je najobľúbenejším obdobím na pobyt v Bardejovských Kúpeľoch, hlavne medzi staršími návštevníkmi. Nie je tak horúco ako v lete a je ideálny čas na prechádzky. Prírodným magnetom je stáročný park prístupný naozaj každému. Kto má rád prírodu a pohyb, ten si vychutná prechádzky v okolitých zmiešaných lesoch. Môžete tu prešliapať desiatky kilometrov udržiavaných lesných cestičiek a chodníkov, alebo si zahubárčiť. Navyše mnoho z nich končí rozhľadňami s fantastickými výhľadmi. Fajnšmekri bicyklovania vychutnávajú liečivé singletracky i udržiavané cyklochodníky. Informuje o tom ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských kúpeľov, a.s., Tamara Šatanková.
,,Po vychádzkach do prírody dobre padne vyhriať sa vo wellnes v sedacom bazéne, zaplávať si a nechať si vymasírovať telo vo vírivkách. Trávenie si môžete dať do poriadku popíjaním niektorého z 10 liečivých prameňov, z ktorých je každý vhodný na iné diagnózy. Liečia od diabetu, cez žalúdočné a srdcovocievne choroby, až po alergie a astmu. Práve ich široké spektrum od zásaditých po kyslé a jedna z najvyšších mineralizácií umožňuje liečbu najširšieho spektra ochorení v SR. A bodkou za celodennou aktivitou sú švédske stoly ako súčasť plnej penzie, či gurmánska kuchyňa hotela Alexander,“ pozýva T.Šatanková.
Severovýchod láka pamiatkami UNESCO
Kým pamiatkovou čerešničkou je spomienka na trojtýždňový pobyt cisárovnej Alžbety, zvanej Sisi priamo v Bardejovských Kúpeľoch, pamiatkami UNESCO očarí neďaleký Bardejov. V kúpeľoch je cítiť odkaz minulosti, sú známe od roku 1247 a dodnes sa tu koná hudobné leto, kolonádne koncerty, tanečné zábavy, kaviarenské posedenia, či prechádzky.
,,Bardejovské Kúpele patria medzi najobľúbenejšie a najnavštevovanejšie slovenské kúpele. Zachovali si typický kúpeľný ráz s neopakovateľnou atmosférou, ktorú najlepšie vystihuje ich slogan: Oáza zdravia a oddychu. Pri modernizáciách sme nešli cestou atrakcií typu tobogánov, ale snažíme sa zachovať genius loci architektúrou i tradíciami,“ upozorňuje T.Šatanková.
Dodáva, že na severovýchode Slovenska je jesenná turistika vďačnou voľbou pre trávenie voľného času. Jeseň je pravým obdobím na prechádzky v exteriéroch, obdivovanie skvostov architektúry, skanzenov, drevených kostolíkov, synagóg, hradov a pamiatok. K dispozícii sú aj stále a mimoriadne expozície v múzeách a galériách, či vo voľnej prírode plnej pamiatok na obe svetové vojny. Neoľutujete ak si urobíte túru na niektorú z rozhľadní pri Bardejove a Svidníku. Ak budete mať šťastie nájdete aj veľkú vzácnosť – tajomné huby zvané baranie hlavy. Tie však rastú v období od júna do septembra. Z baranej hlavy sa dá pripraviť napríklad chutná polievka alebo omáčka. Dosahuje hmotnosť aj niekoľkých kg a obvod cez jeden meter. Má stovky drobných klobúčikov, vyrastajúcich na bohato rozkonárenom hlúbiku.
Bardejovský skanzen
Expozícia jedinečná svojho druhu na Slovensku, umiestnená priamo v Bardejovských Kúpeľoch. Pozostáva z 24 objektov, reprezentujúcich ľudovú kultúru a staviteľstvo slovenského a rusínskeho etnika v regiónoch horného Šariša a horného Zemplína. Objekty pochádzajú z 18. – 20. storočia a radia sa k tzv. dreveným stavbám karpatského typu. Zastúpené 4 druhy stavieb – domy, hospodárske budovy, technické zariadenia a sakrálne stavby. Mimoriadne cennými exponátmi: drevené kostolíky z obcí Mikulášová a Zboj, zariadenie na výrobu drevených vodovodných rúr, či tzv. valcha – zariadenie na domácu výrobu súkna.
Drevené kostolíky
Drevené chrámy sú najvzácnejším skvostom slovenskej ľudovej architektúry. Nachádzajú sa takmer výlučne na severovýchode Slovenska, pričom najviac – až 26 – ich je práve v regióne horného Šariša. Pri ich stavbe sa z duchovných dôvodov nesmeli používať klince, ktoré boli spájané s ukrižovaním Krista. Najstarším dreveným kostolíkom na Slovensku je jedinečný rímskokatolícky gotický chrám z 15. storočia v obci Hervartov, ktorý je aj na zozname UNESCO. Z drevených kostolíkov v okolí Bardejova a Svidníka patria medzi UNESCO pamiatky aj rusínske gréckokatolícke chrámy v Bodružali a Ladomirovej.
Túry a prechádzky
Od námestia k prameňu – Pešia prechádzka z bardejovského Radničného námestia k liečivým prameňom v Bardejovských Kúpeľoch trvá voľným tempom okolo 1 hod. Trasa vedie aj okolo vzácneho židovského cintorína.
Stebnícka Magura je so svojou výškou 900 m.n.m. najvyšším bodom blízko Bardejova. Vedú sem značené turistické chodníky z Bardejova, Bardejovských Kúpeľov, Zborova a Vyšného Tvarožca. Krajinnou dominantou Stebníckej Magury sa stáva (okrem 81 m stožiara), takmer 30 m vysoká práve dokončená vyhliadková veža. Je odkazom na historickú drevenú Berzewiczovú vežu.
Dve rozhľadne pri vrchu Žobrák sa nachádzajú v pohorí Čergov (893 m.n.m.) Súčasťou drevených vyhliadkových veží sú aj turistické útulne.
Kráľova studňa- do konca 19. stor. viedla chotárom obce Lenartov obchodná cesta z Poľska do Galície. Pripomínajú ju pozostatky-aj zrúcaniny hostinca Kráľova studňa.
Zborovský hrad, nazývaný tiež Makovica, sa prvý krát spomína v roku 1347. Postavený bol na obranu uhorského pohraničia a obchodnej cesty do Poľska.
K ďalším atrakciám patria: Lesnícky náučný chodník Čierna mláka, najstarší strom na Slovensku – vyše osemstoročný dub letný v obci Dubinné, či Bardejovská Kalvária.
Turistika v Čergove – Krásne hrebeňové prechody tu ponúkajú výhľady na polovicu Slovenska. Najvyšším bodom pohoria je Čergovský Minčol s 1157 m.n.m.
Viac informácií na : https://www.hotelalexander.sk/, www.kupele-bj.sk,
Centrálne rezervačné oddelenie: Tel.: 054/477 4500, 4450, 4470, 4440