Bývanie

Fortisol: hydroizolácia a ochrana betónových základov a pivníc v podzemí  

Pri stavbe aj rekonštrukcii, prípadne pri záchrane starých stavieb môžeme zvažovať, čo ponechať a čo zrušiť. Pri základoch a pivniciach je ťažké starú murovanú stavbu zrušiť. Niektoré idú zachrániť, alebo obmedziť ich degradáciu, vlhnutie a pod. Napríklad práve pivnice, podzemné priestory, v ktorých sa objavujú priesaky vody, stúpa v nich tlaková voda, alebo sa len prejavuje klasické pivničné vlhnutie, sú príležitosťou na zásah bez búrania a prestavby. Existuje viacero typov stavebnej chémie. Rôzne gumy, tekuté lepenky, aj fólie, ktoré majú rôznu životnosť, kvalitu a rôznu náročnosť pri aplikovaní.

hydroizolácia

Ako už spomenul magazín DOM a ZÁHRADA, Fortisol je jedným z riešení, ktoré nám dokážu zachrániť murivo, oživiť pôvodný zmysel pivničných priestorov a dať druhý život šachtám, septikom a podobne. Slúži totiž na ošetrenie nových stavieb, betónových plôch a kovov, rovnako ako starých. Povrchy zbavené mastnoty, nečistôt, hrdze, drobivého materiálu a natreté penetračným náterom s dostatočným preschnutím sú dobrým štartom pre použitie Fortisolu.

Vyberte si čas, keď priestor neohrozuje tlaková voda. Neskôr, po zaschnutí už jediná vrstva má vlastnosti na zastavenie priesakov. V závislosti od typu muriva a hĺbky v zemi však môžete potrebovať vrstiev jednu či dve až tri vrstvy navyše. Jedna je určená naozaj pre nenáročné povrchy a prevenciu.

Na čo sa musíte pripraviť?

Fortisol je výrobok českej spoločnosti AUSTIS a hoci jeho názov sa často skôr neobjavuje, značku obsahuje až na obale. Fortisol je hydroizolačná stierka, ktorá je na trhu v rôznych variantoch. Ako jednozložková, prípadne dvojzložková. Cenovo je výhodnejšia dvojzložková, no vyžaduje si o niečo viac prácnosti pri miešaní, správnom pomere a tiež je potrebená určitá rýchlosť, ak zmiešate celé balenie zložky A a B naraz kvôli tuhnutiu. Preto si ju v správnom pomere podľa návodu rozdeľte.

  • Jeho aplikácia je možná štetkou, štetcom, valčekom
  • Je zdravotne nezávadný, nevyžaduje si ochranu dýchania, vetranie
  • Môžeme ho aplikovať na mierne vlhký povrch, nie však vodnatý.
  • Plocha musí byť súdržná bez veľkých prasklín. Malé praskliny, kde sa nerozchádza materiál od seba, výborne spája a po pretretí praskliny nevidieť.
  • Fortisol je mierne plastický a odolný voči mrazom dlhodobo. To sú zásadné vlastnosti, pre ktoré býva výberom profesionálov pri záchrane pivníc a septikov starších. Nie je tak nutné nové betónovanie, či vážnejšie zásahy do vnútornej stavby, prípadne znižovanie výšky priestorov, ak ide o malé priestory.
  • Vyžaduje si ochranu očí a pracovné rukavice.

Reálne fakty o izolačnej stierke Fortisol

Fortisol je drahý. Najmä v roku 2022 mu stúpla zásadne cena o niekoľko desiatok eur. V porovnaní s inou chémiou si však platíte za kvalitu, ktorá sa nerozpadá ako čierne nátery a rôzne prchavé látky, látky agresívne voči životnému prostrediu, dýchaniu a vetraniu. Fortisol je teda nákladnejší, avšak návratné je aj to, ako ľahko sa s ním pracuje a nepredstavuje Ďalšie náklady na špeciálne nástroje, postupy, respirátory ako aj zdravotné komplikácie a riziká. Tým sa značne kompenzuje fakt, že podobne drahé produkty neprinášajú tento komfort a bezpečnosť.

Pivnica

Cenovo je výhodnejšie kupovať dvojzložkové balenie. 15 kg tvorí vrece so zložkou A (sypká) a 5 kilogramový je objem nádoby so zložkou B (tekutá biela). Hotové zmesi jednozložkové majú podobné vlastnosti, no ako hotové, s potrebou pridať len vodu, vychádzajú cenovo drahšie pokiaľ počítate s veľkou plochou. S Fortisolom sa pracuje jednoducho. Na miešanie je ideálny ručný miešač, alebo miešadlo na vŕtačke.

V predaji v obchodoch eFarby.sk, a tiež Farlesk.sk

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:Bývanie