Kultúra a umenie

Drahé exkluzívne knihy ako umelecké diela kúpite aj na Slovensku

Dnes na Slovensku nájdeme už rôzne obchody zamerané napríklad čisto na predaj kobyliek, živých, či určených na konzumáciu, obchody venované len okuliarom, topánkam, výrobkom z dreva a konkrétny sortiment by sme pritom mohli spomínať a vymenovávať do nekonečna. To, čo pôsobí pomerne bežne a predsa sme to na Slovensku zatiaľ nemali, boli exkluzívne drahé luxusné knihy. Spojenie, ktoré vytvára otáznik, či na Slovensku nachádza takýto obchod uplatnenie a svoju klientelu, no ak nazrieme do minulosti konkrétneho obchodu, máme jasno v tom, že záujem je veľký. Novší internetový obchod Luxusnakniznica.sk, ktorý prevádzkuje vydavateľstvo IKAR, a.s. má zaujímavé práve to, že sa orientuje len na drahšie knihy a každá jedna je niečím zaujímavá.

luxusné knihy na luxusnej knižnici

Kniha ako umenie

Literatúra je druhom umenia po obsahovej stránke. Ak máte starú knihu vo výbornom stave a ešte k tomu prvé vydanie, potom máte aj umelecký kúsok. Ak ide o novú knihu, tiež je príležitosť na to, aby mala vyššiu hodnotu. Napríklad vtedy, ak je vyrobených len pár kusov a je po nej dopyt, prípadne ak je vyrábaná špeciálnymi technikami, ručne, tradičnými cestami, viazaná v koži, zdobená zlatom, hrubá a exkluzívna s výnimočným obsahom. Ak je to publikácia, v ktorej sa miesi umenie po obsahovej stránke, aj po stránke vyhotovenia.
Obchod totiž ponúka knihy, ktoré si bežný spotrebiteľ nekúpi, no siahne po nich najmä ten, čo holduje kvalitnej literatúre, angličtine a pôvodným verziám luxusných kníh. Luxusnakniznica.sk minulý rok predstavila výnimočnú knihu Leonardo, ktorá je najucelenejším dielom o Leonardovi da Vincim na svete s najaktuálnejšími informáciami a bohatým grafickým materiálom. Napriek vysokej cene za knihu siahajúcu aj na sumu 1000 EUR sa na malom Slovensku okamžite vypredala. Ako bolo predstavené na Bibliotéke 2015, nasledovať bude aj kniha Michelangelo – dielo popisujúce život a prácu slávneho sochára, o ktorom pár článkov pripravil aj magazín ZN.sk.

Zákazníci vedia čo chcú

Zaujímavosťou týchto kníh je fakt, že podobne ako iné umelecké diela, aj im hodnota nepadá. Najmä ak je s nimi zaobchádzané šetrne a neslúžia ako hračka deťom a mládeži. Knihy venované móde, strojom, miestam, koktailom, vínu, či gastronómii sa miesia s knihami o umení, hudbe, či beletriou. Knižka, ktorá stojí za to, je nepochybne Krstný otec. Jedna z mála kníh v slovenčine, ktorá je opäť jedným krásnym uceleným dielom všetkých troch dielov o Krstnom otcovi a pokračovaní klanu Corleonovcov. Kniha láka na svoje vyhotovenie a dierky „akože“ po priestreloch, či záložka v podobe náboja k tomu. Aj napriek tomu, že kniha je súhrnom a obsahuje všetky tri diela, stále je príbehom a dielom, ktoré sa dá čítať. Avšak jedine tak doma v pohodlí, nie vo vlaku, v lietadle, či na cestách. Často sú ozdobami knižnice a výborným darom pre šéfov, rodinu, či farnosť, ako tomu býva v prípadoch veľkých luxusných Biblií dlhodobo.

Dior luxusná kniha

Aj zo skúseností iných ľudí sa však objavuje jeden vedľajší produkt. Dostať drahšiu luxusnú knihu, alebo si ju kúpiť, znamená dať do svojej knižnice niečo, k čomu už nepasujú ostatné. Zväčša je tak takáto kniha na výsadnom mieste sama, alebo spolu s drahým alkoholom, či iným umeleckým dielom. Vedľajším produktom u niekoho dokonca býva aj to, že si dokážu kvôli vzácnejšej knihe kúpiť uzamykateľnú presklenú skrinku. Nešlo by o nič vzácne. Veď ľudia si takýto nábytok kúpia zväčša až keď majú čo vystavovať, alebo mať na očiach, no mimo sadavý prach. Len málokto si kúpi skrinku a až potom čaká, čo do nej dať.

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:Kultúra a umenie