banky

Najnovší bankový prírastok Raiffeisen bank – aká je naozaj?

Pred niekoľkými mesiacmi na Slovensko dorazila novinka na poli bánk, v zahraničí dlhoročná úspešná stálica Raiffesisen bank. Stalo sa tak pod záštitou Tatra banky, ktorej identifikačný kód je vlastne zároveň kódom aj pre Raiffeisen bank. Podobne pod Tatra bankou funguje aj ZUNO, len s vlastnou koncovkou. „Rajfka“ je úspešnou rakúskou bankou od svojho založenia 1927 a skôr než sa dostala na Slovensko, stala sa úspešnou vo viacerých krajinách pred nami, napríklad aj v susednom Česku. Na Slovensku sa prejavila hlavne reklamami s Bambuľkou a s výraznou žltou farbou. Keďže som klientom tejto banky, ku ktorej som prešiel z Tatra banky (úsmevné, viem).

Raiffeisen bank bambuľka

Aká je v skutočnosti Raiffeisen bank?
Banka pre bežný život, ktorá vás nenúti do pôžičiek, používať nejaké aplikácie, neobťažuje hlúposťami a hlavne poslúži najmä jednoduchým ľuďom, ktorým záleží na prehľadnom internetovom bankovníctve, bezplatnej VISA karte a možno na prístupe. Raiffeisen bank má síce komplikovanejší názov, no dá sa naučiť podobne, ako sa dalo naučiť všetko na škole. Účet má síce nedokonalosť, v podobe 4 EUR ako mesačného poplatku, je to však stále menej ako v iných bankách s kompletnými službami rovnako tak, ako tu.

Vybavenie účtu bolo bez problémov a veľmi príjemné. Ak sa nemýlim, šlo o jeden z prvých dní fungovania banky u nás a tak aj zamestnanci pobočky na SNP v Bratislave s kučeravou pani za stolom mohli prekvapiť dobrými znalosťami toho, čo ponúkajú, napriek tomu, že začínajú. Je však zvláštne, že konkrétna pani si ma pamätala aj o dva týždne. Ohľadom doriešenia niektorých záležitostí totiž volala v presne dohodnutý čas. Samotné služby nie sú ničím zásadne odlišné od iných. Už hneď pri vybavení účtu dostávate VISA electron kartu, pri ktorej je možné si vybrať jej farbu. Karta nevyžaduje žiadne poplatky, platby s ňou sú zadarmo na predajniach, cez internet, či pri Paypal. Súčasťou je bezkontaktný systém platby do 20 EUR.

Prehľadný je aj systém fungovania internet bankingu, v ktorom nemáte dôvod nadávať, zháňať ďalšie prídavné zariadenia a heslo si môžete dať naozaj akékoľvek. Aj vzhľadom na určité znalosti vo svete počítačov a klávesnice vítam, ak si môžem dať svoje vlastné heslo a banka mi nevnúti násilne veľký aj malý znak s číslicou. Do bankového konta sa dostanete pomocou SMS, ktorá príde na mobil. Keďže každý vyťažený smartphone je večne vybitý, tu vidím jeden problém, ktorý sa ma osobne dotýka, ale hold, moja vina. Vzhľadom na záštitu Tatra banky vyzerá moje číslo účtu ako v Tatra banke. Výhodou je, že platba do Tatra banky je okamžitá a bez čakania. TB má pritom veľká časť Slovákov, podnikateľov a tak je vysoká šanca priamej úhrady čohokoľvek.

Internet banking je veľmi jednoduchý. Po zavedení IBAN čísiel je možno na začiatku nejasné, čo kde zadať. Stačí však pozorne čítať hlavičky okien. To prvé čo pri platbách riešite, je určenie, z ktorého účtu peniaze odídu. Vtip je v tom, že nemáte len jeden účet ale hneď dva. Druhý sa volá KASIČKA, nie je spojený s platobnou kartou VISA electron, a pre mierne lepší úrok sa hodí na sporenie rôznej sumy na horšie časy. Tiež tieto peniaze neminiete, ak sa bojíte samého seba a chúťok na nakupovanie. Internet banking je jasný a prehľadný. Svetlé farby nepôsobia zle, práve naopak.

Platby v obchodoch sú bez akýchkoľvek poplatkov, dokonca nemáte problém ani v Rakúsku. No tam je prioritou Maestro, preto veľa šťastia pri hľadaní terminálov s podporou VISA electron. Vyskúšaná je už aj Kodaň a Česká republika. Všade bez poplatku naúčtovanom na konečnom účte. Poplatky si banka účtuje pri výbere z bankomatu. Raiffeisen bank totiž nemá svoje bankomaty.

Výhody banky:
– jasný a stručný internet banking
– jasné a stručné podmienky
– poplatok len 4 EURÁ, ak nemáte aj niečo extra navyše
– slušnosť na pobočke, záujem o zákazníka, ktoré mi utkveli v pamäti
– bezplatná karta s bezplatnými platbami a bezkontaktnou metódou
– karta ihneď pri podpise zmluvy
– karta ihneď aj pri strate, hoci za 5 EUR

Nevýhody banky:
– poplatky za výbery z cudzích bankomatov, svoje nemajú
– neponúkajú účty pre firmy, len osobné
– komplikovaný názov pre písanie domény do internetového prehliadača
– čo tak nedávať mesačný poplatok vôbec? 🙂

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné: