Tlačové správy

Na čo si máte dávať pozor, pri kúpe slnečných kolektorov

Slnečné kolektoryZariadenia na výrobu energií z obnoviteľných zdrojov (OZE) sú presne tým typom výrobkov, kde by mal zákazník veľmi zvažovať už pri výbere výrobku a dodávateľa. Ide totiž o výrobky s dlhou dobou návratnosti a tak pri nich by jednými z hlavných kritérií výberu mali byť účinnosť a životnosť. Ak sa nechcete roky trápiť s nekvalitnými, poruchovými a problematickými výrobkami ázijskej proveniencie, radšej siahnite po overenej certifikovanej značke. Špičkou na trhu je najväčší slovenský výrobca slnečných kolektorov THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o.. Firma dodáva nielen slnečné kolektory, ale poskytuje aj ďalšie služby a produkty súvisiace s OZE, napríklad komplexné poradenstvo, fotovoltické (FV) panely na výrobu elektrickej energie, tepelné čerpadlá a kombinácie rôznych systémov.

Riaditeľ THERMO|SOLARU Ing. Milan Novák k tomu poznamenáva: ,,Tak ako boli podozrivé vysoké úroky v nebankových spoločnostiach a už to malo varovať zákazníkov, rovnako je to u OZE, kde neexistuje rýchla návratnosť bez dotácií a neexistuje ani účinnosť takýchto zariadení na úrovni blízkej k 100 %. Zákazník by sa mal vyhýbať rôznym firmám, ktoré vyrábajú rôzne skladačky s pochybnou životnosťou. THERMO|SOLAR dáva na svoje slnečné kolektory 12 ročnú záruku a môže sa preukázať takmer 40 ročnou životnosťou kolektorov. Všetky kolektory sú certifikované podľa pravidiel Solar Keymark a certifikát minimálneho energetického zisku z TSÚ Piešťany, čo sú základné podmienky, ak si chce zákazník uplatniť na tieto výrobky dotácie.“

Dodáva, že navyše boli kolektory skúšané v renomovaných skúšobniach Fraunhofer ISE Freiburg, Nemecko; SPF Rapperswill, Švajčiarsko; AIT Viedeň, Rakúsko; SZÚ Brno, ČVÚT Praha, Bodycoat Ontario, Kanada a Inta Huelva, Španielsko. Kompletný sortiment kolektorov spĺňa podmienky pre dotácie na slnečné kolektory v SR, je taktiež zapísaný v registri BAFA pre dotácie v Nemecku a všetky vaňové kolektory sú zaradené do dotačnej schémy „Zelená úsporám“ v ČR. Kolektor TS 300 a k nemu prislúchajúce konštrukcie majú zo Severnej Ameriky tzv. „hurikánový test“, t.j. potvrdenú odolnosť voči vetru do rýchlosti takmer 200 km/h. Firma má sieť zmluvných partnerov vo väčšine európskych štátov.

Pri študovaní ponúk na dodávku a montáž solárneho zariadenia by ste mali zvýšiť svoju ostražitosť v prípade, že výkon plochých kolektorov vztiahnutý na 1 m2 absorbčnej plochy je vyšší ako 1000 W. Maximálny príkon na 1 m2 pri kolmom dopade je za bezoblačného počasia 1032 W, čiže takto prezentovaný štandardný kolektor je vlastne perpetuum mobile. Rovnako, ak dodávateľ sľubuje vyššie ako 70 % pokrytie ročných energetických potrieb pri solárnej príprave TÚV a vyššie ako 30 % pri kombinovanej príprave TÚV a solárnom prikurovaní budov, či ak sú slnečné kolektory prezentované ako univerzálny prostriedok na plné pokrytie energetických potrieb objektu.
Podozrivé je aj, ak dodávateľ sľubuje návratnosť vložených prostriedkov pri príprave TÚV a prikurovaní v rodinných domoch v dobe kratšej ako 4 roky bez akýchkoľvek dotácií. Alebo udávaný merný výkon plochých kolektorov pri príprave TÚV je vyšší ako 600 kWh na m2 inštalovanej kolektorovej plochy za rok a pri kombinovanej príprave TÚV a prikurovaní prevyšuje hranicu 400 kWh na m2 inštalovanej kolektorovej plochy za rok, či solárne prikurovanie sa navrhuje aj v prípade, že projektovaná vstupná teplota vykurovacieho média na danom systéme vykurovania je výrazne vyššia ako 50 °C a budova má vysoké tepelné straty. Dajte si pozor aj na výrobcov, ktorí poskytujú 10 ročnú záruku, ale nedisponujú referenciami staršími ako 1 až 5 rokov, prípadne ide o novú, na trhu neznámu firmu. Podozrivé je aj, ak dodávateľ nie je schopný predložiť atesty z akreditovaných skúšobní a nie je schopný, napriek požiadavke zákazníka, zabezpečiť meranie výkonu solárneho zariadenia.
Nie je neobvyklé, že dodávateľ zamieňa pojmy vyrobiteľná a využiteľná energia. Pre zákazníka však nie je dôležité, že systém je schopný zohriať 200 litrový zásobník v lete 2-krát za deň, pokiaľ je z neho schopný využiť iba 100 – 150 litrov denne. Takouto malou zámenou sa však môže návratnosť zlepšiť aj o 50 %, samozrejme iba na papieri alebo v prospekte.
Rozsah trikov neserióznych dodávateľov je takmer nekonečný, k ďalším podozrivým signálom patrí aj to, ak sa na transparentný kryt kolektora používajú plasty (polykarbonáty, plexisklo a pod.), na spojenie kolektorového poľa so zásobníkom sa používajú plastové hadice (polypropylén, polyetylén a pod.) alebo izolácie s nedostatočnou tepelnou odolnosťou. Prípadne na spájanie medených trubiek sa používajú mäkké spájky, v solárnom zásobníku zabudovaný výmenník má menšiu plochu ako cca 0,2 m2 na jeden m2 inštalovanej kolektorovej plochy, objem solárneho zásobníka na m2 inštalovanej kolektorovej plochy je výrazne menší ako 40 l/m2 alebo výrazne väčší ako 60 l/m2, zásobník TÚV s objemom väčším ako 400 l nemá vyriešený spôsob termickej dezinfekcie.
Zvýšte pozornosť, ak udávaná účinnosť často presahuje 85 % hodnotu a uvádza sa ako prevádzková účinnosť slnečných kolektorov, alebo dodávateľ nie je schopný predložiť pre nosné konštrukcie kolektorov statické výpočty zaťaženia vetrom a snehom. Dodávateľ často ponúka za relatívne nízku cenu solárne zariadenie, avšak jeho funkčnosť je podmienená potrebou dodatočnej kúpy celého radu ďalších komponentov, na ktoré v prvotnej ponuke, pri ktorej chcel zaujať cenou, „zabudol“.

THERMO|SOLARU podľa www.solarthermalworld.org, medzi najväčšími výrobcami plochých slnečných kolektorov patrí piate miesto v Európe a 14. miesto na svete. Firma sa môže preukázať praxou overenou takmer 40 ročnou životnosťou slnečných kolektorov a unikátnou, patentovo chránenou konštrukciou absorbéra. Samozrejmosťou je spomínaná záruka na kolektory 12 rokov. Spoločnosť disponuje výrobnou kapacitou na úrovni 600 tisíc m2 kolektorov ročne. Ako jeden z mála výrobcov na svete má na jednom mieste sústredené hlbokoťažné lisovanie kolektorových vaní, výrobu selektívnych konverzných vrstiev a finálnu montáž slnečných kolektorov. Ďalej vyrába všetky typy konštrukcií na upevnenie kolektorov a kompletuje ucelené solárne systémy. Firma má krátke dodacie lehoty, flexibilnosť pri neštandardných požiadavkách, ľahkú dostupnosť výrobkov na celom území SR i ČR, široký sortiment výrobkov v skladoch najväčších zmluvných partnerov vo výhodných cenách. Spoločnosť je oficiálnym školiacim partnerom Svetovej banky pre problematiku využívania solárneho tepla.
Kolektory zo Žiaru často pracujú v extrémnych podmienkach, alebo na neštandardných spôsoboch využitia tepla. Ako príklady možno uviesť inštaláciu vákuových plochých kolektorov na Umwelt-Forschungszentrum Zugspitze vo výške 2650 m nad morom v nemeckých Alpách, alebo zariadenie na odsoľovanie morskej vody v Ománe. Ako technicky zaujímavú realizáciu je možné uviesť aj objekt ústavu sociálnej starostlivosti v Slatiňanoch v Čechách, kde sa solárnym teplom pokrýva 87 % potrieb tepla na kúrenie a prípravu teplej vody vďaka sezónnemu zásobníku tepla o objeme jeden milión stotisíc litrov vody a spolupráci kolektorov s tepelným čerpadlom.
Ďalšie informácie sú na www.thermosolar.sk , alebo na tel.: +421-45-601 6080

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:Tlačové správy

Komentáre sú ukončené