Národný projekt Zelená domácnostiam II na inštaláciu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie (OZE) prináša zmenu niektorých podmienok na získanie poukážok. Zlepšili sa podmienky na ich získanie pre bytové domy. Záujemcom o bližšie informácie k tejto téme odporúčame prezentáciu najväčšieho domáceho výrobcu slnečných kolektorov, firmy THERMO|SOLAR Žiar, s. r. o. na 8. Medzinárodnej konferencii Správa budov 2019, ktorá sa bude konať v dňoch v dňoch 10. – 12. apríla 2019 v Bešeňovej.
Podľa údajov Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) v bytových domoch sa príspevok na 1 kW inštalovaného výkonu slnečných kolektorov pohybuje od 400 € po 440 € pri splnení jediného uprednostňujúceho kritéria týkajúceho sa dostupnosti centrálneho zásobovania teplom (CZT). Kritérium je splnené, ak je bytový dom umiestnený v oblasti, kde nie je vybudovaný systém CZT. Ak je v oblasti systém CZT vybudovaný, bytový dom uprednostňujúce kritérium síce nespĺňa, ale o poukážku požiadať môže. Pre bytové domy naďalej zostáva povinnou podmienkou energetický audit, ktorý navrhne zariadenie s optimálnym výkonom po zohľadnení potenciálu úspor energie. Podporený výkon závisí od počtu bytov, maximálne je to 1 kW na byt. O poukážky sa budú môcť uchádzať iba domácnosti v regiónoch mimo Bratislavského samosprávneho kraja.
Alfréd Gottas, riaditeľ THERMO|SOLARU Žiar, s. r. o. k tomu poznamenáva: ,,Na tento rok je na slnečné kolektory vyčlenených v 5 kolách spolu 3,1 mil. eur, prvé kolo prebehlo 19.marca 2019 a trvalo len niekoľko minút. Zásadnou novinkou národného programu Zelená domácnostiam II je zlepšenie dostupnosti podpory pre bytové domy. Apelujeme na potenciálnych žiadateľov z tejto oblasti, aby nezanedbali dôkladnú projektovú prípravu, pretože legislatívne i technické nároky na prípravu a realizáciu inštalácie slnečných kolektorov na bytovom dome sú časovo neporovnateľné s obdobným systémom na rodinnom dome.“
Ďalej upozorňuje na to, že je potrebné pripraviť projekt, zabezpečiť súbežne aj vyriešenie otázky statiky, predovšetkým pri inštalácii na viacposchodových bytových domoch.
,,To je práca pre skutočných profesionálov. Naše skúsenosti z realizácií na bytových domoch z posledných rokov hovoria, že od rozhodnutia vlastníkov bytového domu do úspešného ukončenia realizácie ubehnú zvyčajne 3-4 mesiace a preto je vhodné žiadať o poukážku až vtedy, keď je hotová základná projektová príprava. Odporúčame vopred získať potrebné súhlasy a povolenia, vybrať dodávateľa energetického auditu a zhotoviteľa. S týmto samozrejme vieme pomôcť a túto službu v súčasnosti poskytujeme bezplatne. Odporúčame nepodliehať prílišnému optimizmu a nepokúšať sa o registráciu poukážky hneď v úvodných kolách, pretože nie je záruka, že by sa nepripravený projekt zrealizoval v dobe platnosti poukážky, čiže do 3 mesiacov. Záujemcom o bližšie informácie k tejto téme odporúčame aj našu prezentáciu v Bešeňovej. Na strane žiadateľa o podporu je podstatné aj vyriešenie budúcich vzťahov s dodávateľom tepla na ohrev teplej vody, pretože jeho služby, síce v obmedzenej forme, ale naďalej bude dom využívať. V prípade, že má bytový dom vlastnú kotolňu, tento problém, samozrejme, odpadá,“ dopĺňa A.Gottas.
Upozorňuje aj na úskalia, pretože všetky byty v bytovom dome, ktorý získa podporu, musia byť vo výlučnom vlastníctve fyzických osôb – občanov alebo obcí a vyšších územných celkov. Družstevné byty alebo byty v majetku podnikateľov bránia získaniu poukážky. Určité obmedzenia podnikania platia aj pre prenájom a účtovanie nákladov na energiu v bytových a nebytových priestoroch v dome. Všetky podmienky stanovené v projekte musí žiadateľ spĺňať najneskôr v deň predloženia žiadosti o poukážku a dodržať dva roky od dátumu uvedeného na doklade o inštalácii zariadenia v domácnosti a jeho uvedení do prevádzky.
Energetický audit
Bytový dom je oprávnený žiadať o poukážku, len ak energetický audit potvrdí, že po využívaní podporeného zariadenia nepríde k odpojeniu od centralizovaného zásobovania teplom (CZT) alebo k zhoršeniu parametrov CZT, a tiež to, že teplo nie je dodávané z takzvaných účinných systémov CZT. Jednoduchšiu situáciu tak určite majú bytové domy, ktoré majú vlastnú kotolňu. Úlohou energetického audítora je zároveň posúdiť, či boli realizované všetky vhodné opatrenia na zníženie spotreby tepla na vykurovanie alebo prípravu teplej vody. Ak nie, mal by ich navrhnúť. Výkon podporeného zariadenia by mal byť nadimenzovaný už na stav budovy po realizácii úsporných opatrení. V novom projekte informačný systém zoraďuje žiadosti už len podľa času, kedy boli kompletne elektronicky podané, a uprednostňuje sa vyššou sumou podpory.
Solárne systémy na bytových domoch sú efektívne aj bez podpory štátu
Doteraz zrealizované desiatky inštalácií THERMO|SOLARU pre bytové domy na Slovensku, spolu s tými v zahraničí opäť potvrdzujú, že solárne systémy na bytových domoch sú pri správnom návrhu rentabilné aj bez podpory štátu. Návratnosť investície pri bytových domoch závisí od rôznych faktorov a spravidla sa pohybuje na úrovni cca 10 rokov. Medzi faktory, ktoré to ovplyvňujú, patrí spotreba teplej vody. Zvyšovaním počtu kolektorov síce stúpa percento pokrytia energie zo slnka, ale klesá energetický zisk z jedného kolektora (kWh/m2 za rok) a rastie cena za realizáciu. Ekonomicky zmysluplné pokrytie ohrevu pitnej vody solárnym systémom v bytovom dome je preto max. 50-60%.
Vlani napríklad nainštaloval THERMO|SOLAR Žiar, s. r. o. solárne systémy na ohrev teplej vody pre bytové domy vo Zvolene a Banskej Bystrici. Systém v bytovom dome na ulici Študentskej vo Zvolene slúži pre 30 bytov, v ktorých býva cca 90 ľudí. Spolu bolo inštalovaných 16 kusov kolektorov TS 500, ktoré boli umiestnené na pomocnej konštrukcii na dvoch výťahových búdkach. Studená voda sa ohrieva v dvoch zásobníkoch po 1000 l a predpokladaný ročný energetický zisk je okolo 24 MWh.
THERMO|SOLAR Žiar, s. r. o. vlani odovzdal do užívania aj solárny systém na ohrev teplej vody v bytovom dome v Banskej Bystrici, v mestskej časti Sásová na Javorníckej ulici. Solárny systém tvorí 30 slnečných kolektorov TS 500 rozdelených do 3 polí po 10 kusov a dva zásobníky na teplú vodu, každý s objemom 2000 litrov a príslušenstvo. Systém ohrieva vodu pre 98 bytových jednotiek, v ktorých býva okolo 250 osôb.
Viac je na www.thermosolar.sk , tel. +421-45-601 6080