reklamazamyslenie

Chcete imidž múdrej firmy s dobrým riešením? Využite Eisteina

Einstein OkayAlbert Einstein je svojim nezameniteľným imidžom roztržitého strapatého sivého fúzatého chlapíka kultúrnym symbolom – každý má hneď jasno v tom, že ide o múdreho človeka s imidžom génia, ktorý je autorom teórie relativity, poskytol veľa otázok aj odpovedí, podieľal sa na niektorých veľkých výskumoch a je skrátka osobnosťou 20. storočia. Čo viac si môže želať marketingové oddelenie firmy, ako takéto symboly? Majú obrovskú výhodu. Sú mŕtvi a nemôžu sa brániť. Celú osobnosť významných ľudí vďaka ich činom a imidžu si zredukujeme na symbol. Práve Eistena máme ako jeden zo symbolov pre múdre riešenia, vôbec chytré fungovanie a výborné znalosti. Práve to je možné využiť, respektíve už je hojne využívané v reklame.

Einstein v reklame predáva, lebo ponúkané je chytré
Kdekoľvek sa objaví profesor podobný Einsteinovi, každý má jasno. Pôjde o niečo chytré, čo z vás spraví lepšieho, než sú ostatní. Vôbec nemusí padnúť nikoho meno, každý má jasno, kto to je a koho symbolizuje. Pred ešte rokom sa v televíznom étery objavovali reklamy, ktoré využívali dvojicu staršieho profesora podobného na Einsteina a mladého pomocníka, ako robili rôzne pokusy. Neskôr v podobnom duchu pokračoval Telekom sériou „To je ale chytré“ kde našťastie nedošlo k využívaniu tejto postavy. Minulú letnú sezónu sa na Slovensku objavovali kampane na elektrárne, kde sa opäť objavoval muž podobný na Einsteina a vysvetľoval, aké je múdre odoberať elektrinu práve od konkrétneho dodávateľa. Dnes má predajňa elektra za maskota Einsteina, ktorý radí rôzne múdrosti v televíznej reklame a na letákoch radi múdry nákup práve v ich predajni.
V zahraničí je využívaný oveľa viac, hoci nie naraz. V Rumunsku mal kampaň na rôzne služby, v Nemecku taktiež, výraznou bola kampaň na General Motors veľké vozidlá SUV, kde originál fotografia hlavy Alberta Einsteina uvažovala nad krásou myslenia. Použil ho Kit Kat, Mentos, na internete nájdete aj zmienky o využití Coca Colou. Veľké množstvo rôznych marketingový h agentúr často s pochybnými, či až so strašnými referenciami využívali a využívajú fotografiu Alberta Einsteina na dotváranie imidžu. Obrovské množstvo eshopov a drobných podnikavcov ho využíva do loga, do fotografií k ťahákom a k rôznym citátom, ktoré nikdy nepovedal. Zaujímavosťou je, že už prebehlo niekoľko súdnych procesov, prípadne právnych diskusií, kde vo väčšine prípadov bolo záverom, že táto osobnosť je stručne povedané dosť dlho mŕtva na to, aby ju bolo možné používať aj v tejto sfére. Stále si ale netreba zakrývať oči pred autorským zákonom k používaným materiálom, ktoré tak na Slovensku mnohí ignorujú. Aj na použitie fotografie v reklame je potrebné vlastniť licenciu, práva na použitie danej fotografie. Stiahnuť niečo z Google Images je nemysliteľné.

Poznajú ho už školáci
Einsteinom sa inšpiroval Majster N, ktorý jeho imidž viac menej potreboval. Už v jeho počiatkoch bol pre každého žiaka známy „Ajnštajn“ z kníh predmetov základnej školy a už v detstve má každý zaužívaný jeho imidž ako toho múdreho. Pozná ho každé dieťa a toto poznanie nám zostáva, dokonca sa zachováva ako meno najznámejšieho vedca na svete. Spýtajte sa v rómskej osade na meno najmúdrejšieho vedca všetkých čias a povedia meno nejakého politika v snahe byť vtipný, alebo povedia meno nemeckého vedca Alberta Einstena.

Einstein Reklama
Foto: http://9musas.net

Einstein Reklama
Foto: adsoftheworld.com

Einstein Reklama
Foto: coloribus.com


Foto: coloribus.com

Einstein Reklama
Foto: galleryhip.com

Einstein Reklama
Foto: buzzfeed.com

Einstein Reklama
Einstein Reklama
Foto: polarbear2012.wordpress.com

Mohlo by vás zaujímať aj nasledovné:

Viac v rubrike:reklama

Komentáre sú ukončené