lishina vodítkoAk sa pýtate, čo sa dá vylepšiť na vôdzke pre psa, môžete byť ešte poriadne prekvapení. Čo tak jeho samotné držanie také, ktoré nebude obmedzovať a umožní mať voľné ruky? Už sme síce mali možnosť vidieť vôdzky, alebo ak chcete český zaužívanejší výraz „vodítka“ v podobe handsfree, ktoré sa pripájali o bicykel, o pás človeka, alebo o iné miesta. No nešlo ani o bezpečné a ani praktické riešenia, skôr nevyhnutnosť. Nedávno som sa dostal k vôdzke Lishinu, čo je konkrétny výrobok od konkrétneho predajcu a svojim spôsobom ide o inováciu pochádzajúcu zo Slovinska.

Niečo medzi bezpečnostným pásom a navijakom

Lishinu je vôdzka pre psa, ktorá naozaj umožní oslobodiť ruky, pritom mať psa na dohľad a pod kontrolou. Vzhľadom na uvoľnenie rúk je možné používať ich napríklad na turistické palice, alebo len na vlastnú rovnováhu počas strechingu, behu a podobne. Vynález ideálny pre menšie až stredné psy do 30 kilogramov dáva psovi voľnosť v uhle od zápästia vašej ruky po jeho krk na vzdialenosť do 3 metrov. V prípade záujmu o kratšiu vzdialenosť si psíka pridržíte rukou, alebo mávnete rýchlejšie rukou, čo vytvorí trhnutie. Základnou súčiastkou je navijak krytý v obale z tvrdého plastu. Pokiaľ silno trhnete a lano napnete, navijak stojí. Ak však trhnete a lano nezostane napnuté (napríklad sa pes vráti), tak navijak naďalej rozvíja alebo navíja, bez blokovania.

Stavba a zloženie
– Hlavnou súčasťou je krytý navijak s neustále aktívnym navíjaním.
– Kryt navijaku je vymeniteľný. Farby sú vecou individuálneho imidžu a ladenia. V predaji priamo rôzne farebné odtiene.
– Navijak navíja pevné tenké lanko, ktoré je na konci ukončené plastovou sponou a prechádza do podoby plochého pevného lana, ktoré má sekundárnu funkciu ideálnu pre uchopenie psa na krátko. Napríklad pri vstupe do výťahu, prechode okolo ľudí, iných psov a podobne
– Na konci plochého lana je čierna kovová karabínka.
– Súčasťou setu je pás na ruku, vybavený suchým zipsom. Nejde o klasický suchý zips, ale špeciálny, ktorý je možné zapnúť na ktoromkoľvek mieste. Lepí sám na seba a preto nepotrebuje opačnú stranu.

Výhody a nevýhody:
Inovatívna vôdzka pre psa je síce spojenie, ktoré čaká len málokto a predsa sa niečo také môže podariť. Pôsobí ťažkým dojmom, no nejde o žiadnu záťaž. Pre šport so psom jeho váha neobmedzuje. Nie je určené pre väčšie psy a nebude príliš vhodné pre zúrivých psíkov, ulietané čivavy a chlpatých šialencov. Žiada si totiž aj určitú disciplínu psa. Rovnako tak ako pri klasickej vôdzke, aj Lishinu sa môže zamotať okolo nôh, môže uškrtiť prsty a podobne. Toto riziko oproti klasickému venčeniu psa Lishinu nezvyšuje. Skôr naopak. Na to všetko upozorňuje aj výrobca, a nehody hrozia pri každom druhu vôdzky na svete. Hoci táto konkrétna vôdzka s navijakom prináša zaujímavé riešenie, uvoľnenie rúk, dobrý dosah a funkciu ako štýlový doplnok, netreba počítať s tým, že vlastná nepozornosť a rozlietanosť psa možno vyriešiť takýmito inovatívnymi novinkami.

Lishinu nájdete na: http://www.doginno.sk/